top of page
UpSideDown--Hidden.jpg

miesięcznik społeczno-kulturalny

dodatek  wrzesień 2022 / 1 (1)

Leaves

Listopad, miesiąc nostalgii, zadumy, medytacji...

A wokół wszechotulające złoto... Polska jesień w wydaniu chicagowskim. Z łagodnym szelestem pod nogami, słońcem grzejącym z jednej strony,

z ciekawością wszystkiego,

co wokół. 

To też miesiąc wspomnień bardziej radosnych, niepodległościowych, choć - jak to w narodzie - kontrowersyjnych. Krótkie wejrzenie w karty historii minionej i tej bardziej współczesnej z pewnością rozsmakuje Czytelnika

w dalszych poszukiwaniach tego, co "najprawdziwsze". 

Po gorących dyskusjach warto zatopić się w kolorach jesieni podczas spacerów po śródmieściu Chicago, zaglądając do muzeów, do kina w ramach Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce czy na przedstawienia teatralne, spotkania muzyczne, towarzyskie, dyskusje

o książkach... 

W listopadzie rozpoczynamy nowy cykl o sztuce bez kompromisów. Z pewnością będzie interesująco i barwnie, jak obrazy i postać pomysłodawcy i autora felietonów Voytka Glinkowskiego. 

A co nas czeka nowego

w przyszłości? Pomysłów tematycznych mamy sporo, jednak propozycja Czytelników jest dla nas najważniejsza. Piszcie więc, podpowiadajcie, opowiadajcie, krytykujcie, to też ważne...

pakamera.info@gmail.com

redakcja

NORI
wydarzenia

/ wydarzenia październikowo-listopadowe

pffamerica.jpg
press_program.jpg
ania_3.jpg

Ogłoszony został program oraz rozkład projekcji 34. PFFA, który można znaleźć TUTAJ. Znajduje się w nim ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród fabuł znalazły się filmy mistrzów kina europejskiego: IO Jerzego Skolimowskiego, BRIGITTE BARDOT CUDOWNA Lecha Majewskiego, LICZBA DOSKONAŁA Krzysztofa Zanussiego, jak również znakomite debiuty: STRZĘPY Beaty Dzianowicz, SONATA Bartosza Blaschke czy CHRZCINY Jakuba Skocznia. Będzie można zobaczyć także filmy uznanych reżyserów: Anny Kazejak F_CKING BORNHOLM, Anny Jadowskiej KOBIETA NA DACHU, Krzysztofa Łukaszewicza ORLĘTA. GRODNO ’39, Krzysztofa Langa MARZEC 1968. Ciekawie zapowiadają się filmy Beaty Korzeniowskiej PLAYING TOUGH, Tomasza Wińskiego GRANICE MIŁOṠCI czy G. Moldy ZADRA. W zestawie świetnych dokumentów nie można przeoczyć ANI I KRZYSZTOFA KRAWCZYKA - CAŁE MOJE ŻYCIE Kristiana Kuczkowskiego i Michała Bandurskiego, SIMONY Natalii Korynckiej-Gruz, FILMU BALKONOWEGO Piotra Łozińskiego, INY BENITY. DWA ZYCIA Jacka Papisa czy OBLĘŻENIA WARSZAWY Eugeniusza Starky’ego. Wielkim wydarzeniem festiwalu będzie specjalny pokaz odrestaurowanego cyfrowo pierwszego polskiego filmu powojennego WIELKA DROGA słynnego Michała Waszyńskiego. Pokazowi towarzyszy wystawa przygotowana przez Filmotekę Narodową.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie bez uprzedzenia. Dodatkowe tytuły mogą być dołączone do programu jako „późne uzupełnienia”.

Oficjalna Gala Otwarcia festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę,

5 listopada o godz. 20:00. Kompleks proponuje zniżkowy parking oraz wiele możliwości kulinarnych. Poprzedzi ją oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 17:30 do 19:30. W trakcie imprezy wystąpią znakomici amerykańscy muzycy. Zaproszenie kosztuje $ 88.00 i można je nabyć  TUTAJ . Liczba zaproszeń ograniczona.  

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 20 listopada o godz. 15:00 w tym samym kinie. Zaproszenie na Galę Zamknięcia kosztuje $ 35.00 i można je nabyć TUTAJ.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Rosemont 12 (9701 N. Bryn Mawr Ave., Rosemont) oraz AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie). Te idealnie położone kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.
Oprócz kin AMC regularne projekcje festiwalowe odbywać się będą również w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago), znanym z kultowego programu filmów dokumentalnych docsPace; kino dysponuje najwyższej jakości sprzętem cyfrowym, luksusowymi fotelami i nowoczesnym systemem dźwiękowym. Kino posiada niewielki bezpłatny parking.

Wyselekcjonowane filmy będą również dostępne w streamingu online.

Szczególnie popularny wśród festiwalowej publiczności karnet na 7 wybranych filmów w kinach kosztuje $ 88.00 i jest do dostępny TUTAJ. Przy zakupie karnetu można sporo zaoszczędzić w porównaniu z zakupem pojedynczych biletów. Posiadacze karnetu otrzymują bezpłatnie katalog imprezy. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia oraz pokazów specjalnych.

Po szczegółowe informacje należy kontaktować się z biurem PFFA pod numerem:

773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalną stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

 
BENEFIS
ANDRZEJA PIEKARSKIEGO

z okazji 70-lecia
pracy scenicznej

Przyjaciele

Adrzej Piekarski_edited.jpg

niedziela, 6 listopada 2022, godzina 5 po południu
Art Gallery Kafe,  127 Front St., Wood Dale, Illinois
 

The National Aeronautics and Space Administration NASA
i teleskop
Jamesa Webba 

zdjecia NASA.jpg

Nowe zdjęcia wykonane za pomocą teleskopu Webba zaprezentowała 20 października 2022 NASA. Przedstawiają one tak zwane Filary Stworzenia, czyli miejsce, w którym powstają gwiazdy i układy planetarne. 

Filary Stworzenia to część Mgławicy Orzeł w konstelacji Węża. Znajdują się one około 6,5 tysiąca lat świetlnych od Ziemi i zbudowane są przede wszystkim z wodoru. Po raz pierwszy zostały sfotografowane przez teleskop Hubble’a w 1995 roku. Teraz najnowsze zdjęcie Filarów Stworzenia naukowcy uzyskali dzięki teleskopowi Webba.

Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony w kosmos 25 grudnia 2021 roku. Posiada zwierciadło o średnicy 6,5 metra. Projekt realizuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, we współpracy ze swoimi europejskimi i kanadyjskimi odpowiednikami.  (mr)

Listopad

w Museum of Science & Industry

5700 S DuSable Lake Shore Dr., Chicago, IL 60637

Czynne codziennie od 9.30 am do 4 pm

telefon: (773) 684-1414

https://www.msichicago.org

GIANT DOME THEATER

- to niesamowite kino przy Muzeum. Najnowocześniejszy system projekcji laserowej w Giant Dome Theatre jest pierwszym tego rodzaju w Chicago - i jednym z dwóch na świecie. Pięciopiętrowy zawijany ekran kopułowy, jakość obrazu, koloru, dźwięku wzbudza największy podziw. 

CIEKAWE FILMY TYLKO W CHICAGO

"Superpower dogs"

do 15 listopada; codzienne seanse: 11am, 1pm, 3pm

Jest to spotkanie z niezwykłymi psami ze świata i ich opiekunami, walczącymi z przestępczością, ratującymi życie w lawinach

i trzęsieniach ziemi.

"Wings Over Water"

do 15 listopada; codzienne seanse: 10am, 12pm, 2pm

Gdy lodowce cofnęły się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, pozostawiły zdumiewający prezent dla przyszłości

w formie połączonych rzek, jezior i terenów podmokłych w sercu Ameryki Północnej. Dziś te mało znane drogi wodne pozostają oazą dla dzikiej przyrody, w tym stad żubrów, kołyszących się łąk, dzikich kwiatów, żywotnych pszczół miodnych zapylających nasze uprawy i milionów wspaniałych ptaków, które migrują tymi „drogami przelotowymi”.

Film, którego narratorem jest Michael Keaton, opowiada fascynującą historię trzech niesamowitych gatunków ptaków – żurawia kanadyjskiego, żółtej pokrzewki i kaczki krzyżówki

– z niezwykłymi nagraniami ich fascynujących zachowań. Przetrwanie wszystkich gatunków ptaków uzależnione jest od terenów podmokłych, dających im schronienie i pożywienie.

"Worlds Beyond Earth"

do 15 listopada; codzienne seanse: 10.30am, 12.30pm, 2.30pm

Oparta na danych z przełomowych misji kosmicznych Worlds Beyond Earth zabiera widzów w ekscytującą przygodę przez zaskakująco dynamiczne światy krążące wokół naszego Słońca. Wciągające wizualizacje przedstawiają Układ Słoneczny

z niespotykaną dotąd dokładnością, w tym lądowanie na pokrytej kraterami powierzchni naszego księżyca, dramatyczny lot przez wirujące pierścienie Saturna, szybujące spotkania z odległymi światami aktywnych wulkanów, zakopanych oceanów i nie tylko.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Christmas around the World"

od 16 1istopada do 8 stycznia, w godzinach otwarcia muzeum. Nie jest wymagana dodatkowa opłata.

Na wystawie wystawionych będzie ponad pięćdziesiąt choinek, udekorowanych przez wolontariuszy z różnych krajów. Będą one reprezentantkami odmiennych kultur na całym świecie, podobnie jak ich świąteczne dekoracje, nawiązujące do tradycji innych narodowości. (ac)

choinki.jpg

Ciesząca się wielką popularnością wystawa „Prince: The Immersive Experience” miała swoją światową premierę w Chicago 9 czerwca. Zwiedzając ją miłośnicy muzyki i legendarnego artysty mogą cieszyć się dynamicznym, pierwszym w swoim rodzaju interaktywnym doświadczeniem. Wystawa pierwotnie miała potrwać do 9 października, ale przedłużono ją do 1 stycznia.

prince.webp

Organizatorami wystawy, która prezentuje muzyczny wszechświat obracający się wokół kultowego artysty są Superfly i The Prince Estate.

„Prince: The Immersive Experience” to 10 przestrzeni wypełnionych fandomem Prince’a prezentuje jego płodną dyskografię, kultowe wyczucie mody i oszałamiający geniusz muzyczny.

"Prince: The Immersive Experience" znajduje się w The Shops przy North Bridge na Magnificent Mile, przy 540 N. Michigan Avenue. Wystawa będzie czynna do 1 stycznia 2023 r., a jej zwiedzenie zajmuje około 60 minut.

JRobaczewski.jpg

James J, Robaczewski

Blanka_Rosenstiel.jpg

Lady Blanka Rosenstiel

Barbara Kozuchowska_edited.jpg

Polish American Congress, Illinois Division
proudly presents the 2022 Honorees

Heritage Award
James J. Robaczewski
President of PRCUA

Life Achievement Award
Lady Blanka Rosenstiel
Polish American Philanthropist

Arts Award
Barbara Kozuchowska
Polish Museum of American Docent / Actress
Julitta Mroczkowska-Brecher
Founder and Director of Ad-Hoc Theater

Business Award
Dariusz Godlewski, RFC
President of Financial Wealth Alliance

Community Service Award
Lukasz Dudka
General Manager of Polish Daily News

Philanthropic Award
Polish & Slavic Federal Credit Union

President’s Award
Tadeusz Kosciuszko School of Polish Language

Barbara Kożuchowska

Julitta Mroczkowska

Julitta Mroczkowska

Dariusz-Godlewski.jpg

Dariusz  Godlewski

Lukasz Dudka.jpg

Łukasz Dudka

oszałamiająca, radiowa, muzyczna przygoda
z Adelą Skowroński

WFMT 98,7 FM
wtorek, 25 października,
godzina 8 pm

Adela_edited.jpg

GOODMAN THEATRE

Chicago

 

A CHRISTMAS CAROL

od 19 listopada 2022 do 31 grudnia 2022

 

Informacje i rezerwacja:

https://www.goodmantheatre.org/Carol?gclid=Cj0KCQjwteOaBhDuARIsADBqRejMBZwgrsXNUBhY49o7RNZCK0BcfABvxIvNBcfe0_v8_otRHgpOSwAaAlmTEALw_wcB

MILLENIUM PARK

Chicago

Millenium Park
LODOWISKO
czynne
od 18 listopada 2022 do 5 marca 2023

wstęp bezpłatny (lodowisko otwarte tylko w pogodne dni)

Millenium Park

Christmas Tree Lighting

 

Michigan Ave. and Washington St.

piątek, 18 listopada 2022, godzina 6 pm

Millenium Park Art Show
Chase Promenade North
Michigan Ave., and Randolph St.

18-19 listopada 2022, w godzinach od 12 pm do 8 pm
20 listopada 2022, w godzinach od 12 pm do 5 pm

Millenium Park

Holiday Sing-Along

 

Cloud Gate, 201 E. Randolph St.

piątki od godziny 6pm do godzin 7pm

25 listopada; 2, 9, 16 grudnia 2022

image.png
Cohen.jpg

Wykonawcy:

Adela Skowroński – wiolonczela, śpiew, gitara, marakasy
Mariusz Skowroński - śpiew, gitara
Kasia Karczyńska- śpiew, perkusja pomocnicza, poezja
Brian McGrath - śpiew, gitara

ART GALLERY KAFE, 127 Front St., Wood Dale, Illinois

A. Podczaszy 2.webp
A_edited.jpg

AGNIESZKA

PODCZASZY

 wystawa indywidualna

DWELL STUDIO CHICAGO

7449 W. Irving Park Rd.,

Chicago, IL. 60634

(773) 299 8876

Aga Podczaszy to polska artystka specjalizująca się w mieszanych technikach w obrazach olejnych. Jej prace określano jako senne, pejzażowe abstrakcje, jednocześnie kojące i dynamiczne. Łącząc ciężkie faktury i szybkie pociągnięcia pędzlem, nadaje swoim obrazom poczucie ruchu w spokojnej, introspektywnej atmosferze. Spokojne abstrakcje Agnieszki dają zarówno widzowi, jak i artyście przestrzeń do odkrywania na nowo własnych emocji, wrażliwości

i wspomnień.

Związek Polaków w Kalabrii po raz szósty zorganizował październikową międzynarodową edycję konkursu

"Polak Roku we Włoszech i na świecie"

Jedną z konkursowych kategorii

jest działalność artystyczna.

I właśnie w tej kategorii "Teatr Nasz" z Chicago zdobył

II nagrodę. Gratulujemy!

Przypomnijmy, iż ubiegłorocznym laureatem V edycji tegoż konkursu  został Andrzej Zgiet za działalność społeczno-filantropijną. Prowadzi on charytatywnie

od 22 lat Stowarzyszenie Emigracji Polskiej w Chicago.

Rzym - teatr nasz 1_edited.jpg
Rzym - teatr nasz_edited.jpg

63 dni walki. 78 lat temu upadło Powstanie Warszawskie
2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego

i samotnego boju prowadzonego przez powstańców

z wojskami niemieckimi. Wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ

o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Dzisiaj nie kłóćmy się, kto miał rację i dlaczego. Uszanujmy decyzję ówczesnych mieszkańców miasta i po prostu...

p a m i ę t a j m y !
 

teatr nasz.jpg
szopka.jpg

Spektakularna XVIII-wieczna szopka neapolitańska powraca w tym sezonie świątecznym na salę wystawową 

The Art Institute Chicago.

 

Szopka, powstała w latach 1725-1775, przedstawia historię narodzin Jezusa Chrystusa. Ponad 200 pomalowanych figur z terakoty wystawiono

w otoczeniu inspirowanym XVIII-wiecznym Neapolem. W górnej części szopki znajdują się główne postacie Narodzenia – Święta Rodzina (Maryja, Józef, Jezus) oraz Trzech Mędrców wraz z aniołami i pasterzami. Wokół nich znajdują się sceny z codziennego życia Neapolu, w tym hałaśliwa tawerna, sielankowe pastwisko i ulica pełna sprzedawców.

Nietypową szopkę będzie można podziwiać w Galerii 203, od 18 listopada 2022 do 8 stycznia 2023,

w godzinach otwarcia The Art Institute (11 am - 5 pm). Nie jest wymagana dodatkowa opłata.

Informacje:

www.https://www.artic.edu/exhibitions

MCA.webp

MUZEUM SZTUKI WSPOŁCZESNEJ

CHICAGO

Forecast Form: Art in the Caribbean

Diaspora, 1990s-Today

od 19 listopada 2022 do 23 kwietnia 2023

Biorąc pod uwagę lata 90. jako tło kulturowe,  jest to pierwsza duża wystawa zbiorowa w Stanach Zjednoczonych, która przedstawia nowe podejście do sztuki współczesnej w diasporze karaibskiej. Wysuwa na pierwszy plan formy, które ujawniają nowe sposoby myślenie o tożsamości i miejscu. Wykorzystuje pojęcie pogody i jej stale zmieniające się formy jako metaforę do analizy praktyk artystycznych związanych z Karaibami.

Informacje:

https://visit.mcachicago.org/exhibitions/

Ogród botaniczny

Highland Park, Illinois

 

Pejzaż świetlny

od 11 listopada 2022 do 8 stycznia 2023

w godzinach 7.45 pm - 11 pm

(wejście co 15 minut)

 

Niezapomniany spacer w blasku tysięcy migoczących świateł w ulubionych (zimowa katedra) i nowych miejscach, których nigdy wcześniej nie było. 

Informacje i rezerwacja:

https://www.chicagobotanic.org/lightscape

CHICAGO OPERA THEATRE

Chicago

 

 

 

 

 

 

 

 

Król Roger

Karola Szymanowskiego

w języku polskim!

19 listopada 2022, godzina 7.30 pm

20 listopada 2022, godzina 3.00 pm

 Wystąpią:

Król Roger/baryton - Mariusz Godlewski (debiut amerykański)

Roksana/sopran - Iwona Sobótka (debiut amerykański)

Pasterz/tenor - Tyrone Chambers II

Archiereios/bas - Paul Chwe MinChul An

Edrisi/tenor - David Cangelosi

Dyakonissa/kontralt - Alissa Anderson

100-osobowy chór

75-osobowa orkiestra

Informacje, bilety:

https://chicagooperatheater.secure.force.com/ticket/#/events/a0S6S00000Q6WHeUAN

Król Roger Opera Bałtycka 1.jpg

Król Roger; Opera Bałtycka

PASO.jpg
bottom of page