top of page
chicago-city-skyline-2-1202837.jpg

dodatek  wrzesień 2022 / 1 (1)

październik 2022 (2)
NORI
Musical Notes

Obyczaje, kultura w szerokim tego słowa zakresie, osobliwości - jeśli takie się pojawią - to źródła niewyczerpane. Zaczynamy z nich więc korzystać bez wahania, choć bez doświadczenia wielkiego; to na pewno ma sens. Jaki?

Taki. jaki my sami zechcemy mu nadać zaciekawieniem, zainteresowaniem, zrozumieniem, ale też Waszym udziałem. 

Jesteśmy dla Polonii i chcemy pisywać o Polonii. Dzisiejszej

i wczorajszej. W sposób najpoważniejszy i z przymrużeniem oka. O sprawach i sprawkach nie związanych z polityką jakąkolwiek. Pasji ludzkich reglamentować

i planować nie sposób; naturalnym ich elementem jest i chyba zawsze będzie spora doza chaosu

i improwizacji. I taki jest po trosze nasz pierwszy numer, przygotowywany na nieposkromionym komputerze. Stąd i objętość niewystarczająca,

i tematów mało, choć "za drzwiami" czeka długa kolejka rocznic, wydarzeń, pasji, kolekcji, dzieł wszelkich do opowiedzenia

i pokazania.

Mimo, iż ten periodyk uznany jest jako miesięcznik, nie wykluczamy uzupełniania materiałów pomiędzy datami "końcowymi", o czym

z pewnością będziemy informowali  poprzez facebook, drogą elektroniczną, jeśli tylko przyślecie nam swój adres.

pakamera.info@gmail.com

 

Czekamy na komentarze, opinie, podpowiedzi i teksty. 

redakcja

wydarzenia wrześniowo-

/ wydarzenia wrześniowo-październikowe

pakamera  październik 2022 / 2 (2)

krzysztof-penderecki.webp

W ostatnich dniach września zakończył się jubileuszowy, X Festiwal imienia Krzysztofa Pendereckiego, który zagościł pod ziemią, w  Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu, a także na powierzchni - w niecce zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. Wystąpili między innymi: Kwintet

I Virtuosi Italiani, wirtuoz fletu prostego Maurice Steger, Symfonia szkła Philippa Marguerre’a oraz Sinfonia Varsovia i Haendel Laser Show.  

Koncert inauguracyjny Festiwalu z muzyką ze słonecznej Italii w wykonaniu znakomitego zespołu

Virtuosi Italiani z Werony pod kierownictwem Alberto Martiniego wypełnił wnętrza strefy K8, 320 metrów pod ziemią. Wybitni włoscy kameraliści zaprezentowali przegląd twórczości włoskich kompozytorów (między innymi utwory kontrowersyjnego Giovanniego Sollimy czy też Nino Roty, twórcy muzyki do filmu "La strada" Felliniego, oraz blisko związany z historią festiwalu kwintet "Kartki z nienapisanego dziennika" autorstwa jego Patrona.

Profesor Penderecki, za pierwsze stypendium zdobyte w 1959 roku, wybrał się

w edukacyjno-artystyczną podróż do Włoch. Choć jak, sam wspominał, od strony merytorycznej wyjazd nie spełnił jego oczekiwań, to "warto było zobaczyć radosną słoneczną Italię". 

Międzynarodowy Festiwal imienia Krzysztofa Pendereckiego  miał też inne gwiazdy. Jedną z nich była harmonika szklana – verrofon w zestawieniu z violą da gamba (Penderecki uwielbiał stare instrumenty, ale też nowe, konstruowane wyłącznie do jego koncertów). Na ten instrument, czasami błędnie kojarzony jedynie ze sztuką ulicznych grajków, pisali utwory wzięci kompozytorzy, w tym Wolfgang Amadeusz Mozart. Philipp Marguerre to wirtuoz tego instrumentu o przenikliwym, wibrującym dźwięku, zapraszany do współpracy między innymi przez Operę Wiedeńską. Całość uświetnił pokaz sztucznych ogni, skoordynowany z koncertami. Wrażenia ogromne zarówno dla wykonawców, jak i słuchaczy.

Warto dodać , iż zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido działa na bazie historycznej kopalni, powstałej w 1855 roku, a oba obiekty, oprócz działalności turystycznej, są miejscami organizowanych wydarzeń kulturalnych. (ac)

ulani.webp

Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich imienia Tadeusza Kościuszki w Chicago

Istnieje od 120 lat, ale reaktywowane z zachowaniem najbardziej wartościowych zasad, zostało w roku 1997. Tegoroczne 25-lecie wskrzeszenia Stowarzyszenia uświetnił Bal Ułański, który odbył się 1 października. Było barwnie, patriotycznie, radośnie, uroczyście. Gratulujemy jubileuszu!

W Balu udział wzięli między innymi: Edward Cyran - Prezes honorowy SPUP imienia Tadeusza Kościuszki, Mieczysław Rajczakowski, Andrzej Stopa, Stanisław Szulczewski, Wiesław Wiśniewski. (mr)

Teatr pryz stoliku.jpg

zaprasza

na spektakl Valerie Bounier

Eskapada

obsada:

Aleksandra - Elżbieta Kochanowska

Wilhelm - Bogdan Łańko

Barman - Krzysztof Arsenowicz

Art Gallery Kafe

9 października '22, godz. 17

PASO 4.jpg

Srebrna Gala Paderewski Symphony Orchestra PaSO połączyła się z otwarciem (nie tak dawno) siedziby Akademii PaSO w Chicago. Zakup starego kościoła i przerobienie go na szkołę to zamierzenie karkołomne, ale - jak się okazało - nie niemożliwe. Udowodnili to Barbara Bilszta i Wojciech Niewrzoł. O historii PaSO i założycielach orkiestry

- w grudniowym numerze "Pakamery.info".

ksiażka-tomb of sand-.jpg

Międzynarodowa Nagroda Bookera po raz pierwszy dla powieści przetłumaczonej z hindi

„Tomb of Sand” opowiada o 80-letniej kobiecie, która po śmierci męża popada w głęboką depresję. Ostatecznie uczy się jednak, jak na nowo czerpać radość z życia. Bohaterka jedzie do Pakistanu, aby skonfrontować się z traumą swoich nastoletnich doświadczeń związanych z podziałem dawnej brytyjskiej kolonii na Indie i Pakistan.

Międzynarodowa Nagroda Bookera dla „protestu przeciwko destrukcyjnemu wpływowi granic”.

Nagrodzona powieść to „zajmujący protest przeciwko destrukcyjnemu wpływowi granic, czy to między religiami, krajami, czy płciami”. To również historia ponownej analizy, co znaczy bycie matką, córką, kobietą czy feministką.

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2005 roku.

W plebiscycie udział biorą powieści napisane w językach innych niż angielski, przetłumaczone i wydane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii.

Wśród finalistów do tegorocznej nagrody Bookera znalazły się także „Księgi Jakubowe” („The Books of Jacob”) Olgi Tokarczuk,

w przekładzie Jennifer Croft. Amerykańska tłumaczka pracowała również przy „Biegunach” („Flights”), nagrodzonych w 2018 roku. Warto dodać, że dla Tokarczuk był to trzeci finał tej nagrody w ciągu 5 lat, co czyni z niej bookerową rekordzistkę. (bm)

Literacko Nobel.jpg

    Annie Ernaux została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Francuską pisarkę uhonorowano za “odwagę i kliniczną ostrość, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia pamięci osobistej”.
    Annie Ernaux ma 82 lata. Jest laureatką m.in. Nagrody Renaudot z 1984 roku za powieść La Place czy Nagrody imienia Marguerite Yourcenar z 2017 roku za całokształt twórczości.
    Doktor Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego nawiązując do twórczości tegorocznej noblistki, stwierdziła, że laureatka potrafi skutecznie powiązać autobiograficzność z fikcją.

Ta fikcjonalność zostaje. Ona jest dobrze upracowana literacko. Jednocześnie ciągle gdzieś ten background biograficzny pracuje w tej literaturze. Czasami bardzo jawnie. Czasami jest tylko podłożony, ale mam wrażenie, że jest w każdej jej książce” – mówiła Eliza Kącka. “Jest to proza dobrych, nie radykalnych rozwiązań językowych, ale proza wywarzonego duktu literackiego” – dodała.
    Eliza Kącka wspomniała również, że literatura pisarki porusza kwestie przemian, z którymi mierzy się wielu

z nas. “Trzeba sobie samemu zadawać pytanie, gdzie się stoi. Gdzie my stoimy, kiedy nie zrywamy ze sobą – tym przeszłym sobą całkowicie – ciągle nim obracamy, ciągle nim żyjemy, ale ciągle siebie opracowujemy jednocześnie od siebie odskakując, testując siebie z różnej perspektywy. Perspektywy różnic klasowych, perspektywy różnic religijnych, perspektywy tożsamościowej, perspektywy wyborów, na które nasi rodzice, czy dziadkowie by się nie zdobyli” – mówiła doktor. Miejmy nadzieję, iż niebawem pojawią się wydania Annie Ernaux również w tłumaczeniu na język polski (podobno Wydawnictwo Czarne zapowiedziało wydanie trzech powieści nagrodzonej).
    Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia.
W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah. 

"Skrzypek na dachu"

Kultowy musical od dziesięcioleci zachwyca publiczność. Nowsza wersja spektaklu operowego w Chicago Lyric Opera. Ostatnia szansa, tylko do 7 października'22. 

Brak informacji o wznowieniu przedstawień!

skrzypeknadachu.webp

Październikowe Dni

w śródmieściu LONG GROVE (północne przedmieście Chicago)

Sobota, 8 października '22,

godz. 12 pm - 4 pm

Największa i najciekawsza możliwość tworzenia "strachów na wróble" na przedmieściach Chicago. Rodzinna zabawa, wybieranie postaci z filmów, komiksów lub zrobienie zupełnie niestandardowego, śmiesznego "potwora", którego nikt się nie boi.  Więcej informacji oraz zgłoszenia: https://longgrove.org/festivals/halloweentown/

Czwartek, 13 października '22,

godz. 5 pm - 8 pm

Tego wieczoru - hallowinowe spotkanie czarownic i czarodziei, a sklepy, bary, restauracje czynne będą do późnych godzin. Miłej zabawy! Informacje: https://longgrove.org/festivals/halloweentown/

 

Niedziela, 16 października '22, godz. 12 pm 

Tym razem zaproszone są pieski z całego regionu w przebraniach hallowinowych, by wziąć udział w wielkiej dorocznej paradzie

i wyciu do słońca. miast do księżyca. Szczegóły:

https://longgrove.org/festivals/halloweentown/

 

Piątek, 28 października '22,

godz. 5 pm - 8 pm

Wielka parada duchów i zbieranie łakoci "trick or treating". Szczegóły wkrótce tutaj:  https://longgrove.org/festivals/halloweentown/

pumpkins.png
Scarecrow-Day-log-e1522424002837.png
pumpkins.png
czarownice.png
pumpkins.png

Pier Pumpkin Lights

Na chicagowskim Navy Pier od

1 października przechadzamy się

z dynią, smakując dynię, popijając dyniową kawę i inne dyniowe specjały. Dyniowy festyn rozpoczęty, oczywiście wypełniony hallowinowymi przerywnikami. Od poniedziałku do piątku w godzinach 11am - 8pm;

w soboty i niedziele: 11am - 9 pm. 

Szczegóły: navypier.org

pumpkins.png
pffamerica.jpg

Po raz 34. dwutygodniowy, największy przegląd polskich filmów w Chicago!  (więcej)

Medyczny Nobel 2022
dla badacza
ewolucji człowieka

przyznano
szwedzkiemu biologowi

 
Svante Pääbo...

(więcej)

Teatr AD HOC ! Spontanicznie zebrana grupa miłośników teatru, współpracująca ze sobą już od lat dwóch przedstawia

w tym roku zabawną komedię Magdaleny Wołłejko, córki znanego aktora Czesława Wołłejko.  To polska aktorka teatralna i filmowa, autorka sztuk teatralnych (pseudonim Meggie W. Wrightt), scenariuszy telewizyjnych oraz filmowych (pseudonim Maciej Pisz)

i tekstów piosenek.  Reżyseria

i obsada sztuki  gwarantują dobą zabawę. Jednocześnie będzie możliwość obejrzenia wystawy olejnych obrazów autorstwa Agaty Smetaniuk - przed spektaklem i w czasie antraktu.

AdHoc.jpg

 

BENEFIS ANDRZEJA PIEKARSKIEGO

z okazji 70-lecia pracy scenicznej

Przyjaciele

niedziela, 6 listopada 2022, godzina 5 po południu

Art Gallery Kafe,  127 Front St., Wood Dale, Illinois

chopin_inthe_city_final_1x1-696x696.jpg

Wszystkie

informacje festiwalowe: 

www.soundsandnotes.org

A. Podczaszy 2.webp
A_edited.jpg

AGNIESZKA

PODCZASZY

 wystawa indywidualna

DWELL STUDIO CHICAGO

7449 W. Irving Park Rd., Chicago, IL. 60634

(773) 299 8876

Aga Podczaszy to polska artystka specjalizująca się

w mieszanych technikach w obrazach olejnych. Jej prace określano jako senne, pejzażowe abstrakcje, jednocześnie kojące i dynamiczne. Łącząc ciężkie faktury i szybkie pociągnięcia pędzlem, nadaje swoim obrazom poczucie ruchu w spokojnej, introspektywnej atmosferze. Spokojne abstrakcje Agnieszki dają zarówno widzowi, jak i artyście przestrzeń do odkrywania na nowo własnych emocji, wrażliwości i wspomnień.

Związek Polaków w Kalabrii po raz szósty zorganizował październikową międzynarodową edycję konkursu

"Polak Roku we Włoszech i na świecie"

Jedną z konkursowych kategorii jest działalność artystyczna.

I właśnie w tej kategorii "Teatr Nasz" z Chicago zdobył

II nagrodę. Gratulujemy!

Przypomnijmy, iż ubiegłorocznym laureatem V edycji tegoż konkursu  został Andrzej Zgiet za działalność społeczno-filantropijną. Prowadzi on charytatywnie od 22 lat Stowarzyszenie

Emigracji Polskiej w Chicago.

Rzym - teatr nasz_edited.jpg
Rzym - teatr nasz 1_edited.jpg

oszałamiająca, radiowa, muzyczna przygoda
z Adelą Skowroński


WFMT 98,7 FM
wtorek, 25 października,
godzina 8 pm

Adela_edited.jpg

Ciesząca się wielką popularnością wystawa „Prince: The Immersive Experience” miała swoją światową premierę w Chicago 9 czerwca. Zwiedzając ją miłośnicy muzyki
i legendarnego artysty mogą cieszyć się dynamicznym, pierwszym w swoim rodzaju interaktywnym doświadczeniem. 

prince.webp

Wystawa pierwotnie miała potrwać do 9 października, ale przedłużono ją do 1 stycznia. Organizatorami wystawy, która prezentuje muzyczny wszechświat obracający się wokół kultowego artysty są Superfly

i The Prince Estate.

„Prince: The Immersive Experience” to 10 przestrzeni wypełnionych fandomem Prince’a prezentuje jego płodną dyskografię, kultowe wyczucie mody i oszałamiający geniusz muzyczny.

"Prince: The Immersive Experience" znajduje się w The Shops przy North Bridge na Magnificent Mile, przy 540 N. Michigan Avenue. Wystawa będzie czynna do 1 stycznia 2023 r., a jej zwiedzenie zajmuje około 60 minut.

image001.jpg
bottom of page