top of page
Eternity (2).jpeg

miesięcznik
społeczno-kulturalny

lipiec 2023 / 7 (11)

Sunrise over the Wheat Field

pakamera.chicago   lipiec /7'23 (11)

SPIS TREŚCI 

Zdzisław Beksinski  1979 -  Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie_edited.jpg
drugs 3

Zagadkowe odpowiedzi: babcia, poduszka, wszystkie miesiące roku,   wiosna, stół, globus, zeszyt, cyrk.

wydarzenia czerwcowo-lipcowe

/ wydarzenia czerwcowo-lipcowe 2023

Adler Planetarium: The Dark Side of the Moon. Kosmiczny pokaz z muzyką Pink Floyd

Nieskończona przestrzeń kosmosu z muzyką jednego

z najbardziej kultowych albumów legendarnego zespołu rockowego Pink Floyd. To niezwykłe wydarzenie o znamiennym tytule "The Dark Side of the Moon" oferuje chicagowskie Adler Planetarium. Łączy się ono z 50. rocznicą wydania albumu Pink Floyd'ów (Planetarium otrzymało specjalną licencję na wykorzystanie muzyki do pokazu). Laserowy pokaz, odbywający się w Adler's Grainger Sky Theatre we współpracy z International Planetarium Society, będzie prezentowany przez cały rok, do 31 marca 2024. Zawsze będzie ostatnim, 45-minutowym spektaklem dnia - od poniedziałku do piątku

o godzinie 3.15 po południu, zaś w środy - 9.10 wieczorem (ostatnie wejście do Planetarium - godzinę przed jego zamknięciem).

Obowiązuje rezerwacja biletów ($20) na show + wejście do Planetarium. Rezerwacja: https://www.adlerplanetarium.org/visit/tickets/

Więcej informacji na stronie Adler Planetarium.

Letnie kino w Fulton Market znajdujące się na dachu hotelu Emily zaprasza widzów na letnie seanse. W repertuarze przewidziane są kultowe klasyki, czarne kino, wtorki Y2K i nie tylko. Kino na dachu zostało otwarte 25 maja tego roku. Bilety na pierwsze seanse były wyprzedane dużo wcześniej, ale kino będzie czynne przez całe lato!

Organizatorem przedsięwzięcia jest Rooftop Cinema Club, który oferuje najnowocześniejszy ekran LED i bezprzewodowe słuchawki. Widzowie są proszeni o wcześniejsze przybycie, ponieważ oferowane są gry na świeżym powietrzu, przekąski i letni napój od barmanki Cristiany DeLucca.

Ta nietypowa rozrywka rozpoczęła się na pojedynczym dachu w Londynie

w 2011 roku. Od paru lat pojawia się kolejno w różnych miastach Stanów Zjednoczonych. Kina na dachu znajdują się w Los Angeles, San Diego, Nowym Jorku, Houston, Chicago i Miami.

„To coś więcej niż tylko film, to całe doświadczenie filmowe” — mówi Gerry Cottle, założyciel i dyrektor generalny Rooftop Cinema Club. "Goście przychodzą wcześniej, spędzają czas ze znajomymi, a potem oglądają swój ulubiony film na dużym ekranie, gdy słońce zachodzi, a gwiazdy pojawiają się na nocnym niebie".

Seanse przed 4:30 pm są otwarte dla osób w każdym wieku, natomiast seanse po tej godzinie są przeznaczone dla osób od 18. roku życia.

Rooftop Cinema Club w Fulton Market mieści się na dachu hotelu Emily, przy ul 311 N. Morgan Street, Chicago IL 60607.

Bilety: https://rooftopcinemaclub.com/chicago/venue/fulton-market/

Rzezba Olgi Ziemskiej 2.jpg

Od 26 maja w Morton Arboretum można już przyjrzeć się dużym instalacjom rzeźbiarskim autorstwa artystki o polskich korzeniach, Olgi Ziemskiej. Eksponaty zawierają prawie wyłącznie naturalne materiały pochodzące z terenu samego Arboretum. Wystawa „Of the Earth” (pięć nowych prac polsko-

-amerykańskiej artystki Olgi Ziemskiej) będzie ozdobą parku przez kolejne dwa lata. 

Rzeźbiarka jest pierwszą kobietą zaprezentowaną w ten sposób w arboretum.  To największe jak na razie skupisko jej rzeźb, stworzonych wyłącznie dla odwiedzających Arboretum i umieszczone w różnych miejscach na 1700 akrach parku, prowadząc gości do obszarów, których mogli wcześniej nie odkryć.

Doświadczanie sztuki połączonej z naturą w całym Arboretum jest bardzo atrakcyjne zarówno dla stałych bywalców, jak i tych, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy. To naprawdę motywuje ludzi do przebywania na świeżym powietrzu wśród drzew i poznawania natury, oświadczył wiceprezes Arboretum ds. nauki

i zaangażowania, Preston Bautista.

 

„Używam sztuki jako narzędzia do lepszego zrozumienia rzeczy, które często pomijamy” – powiedziała Ziemska o przygotowywanej wystawie. „Ludzie mają złożone relacje ze światem przyrody, ale nie ma rozdziału między ludźmi

a naturą”.

Wystawa będzie eksplorować ekspresję i filozofię artystki. Jej celem jest przypomnienie ludziom, że „wszystko w życiu wywodzi się z tych samych podstawowych elementów, które tworzą wszystko w przyrodzie, w tym nas samych”.

Artystka powiedziała, że niektóre z wypełnionych drzewami krajobrazów Arboretum zainspirowały ją, ponieważ przypominały jej krajobrazy Polski, gdzie wcześniej mieszkała i gdzie regularnie odwiedza swoją rodzinę.

 

Rzeźby o wysokości od 5 do 14 stóp zawierają stal i materiały z włókna szklanego, a także w razie potrzeby żelbet jako podstawę, aby były w stanie wytrzymać warunki pogodowe Środkowego Zachodu w ciągu najbliższych dwóch lat.

Pięć wielkoformatowych rzeźb nosi nazwy „Strata”, „Oculus”, „Ona”, „Hear: With an ear to the ground” i „Stillness in Motion: The Matka series”.

Ta ostatnia to wysoka na 6 stóp kobieca postać złożona głównie z gałęzi wierzby. Znajduje się na zewnątrz Centrum dla Zwiedzających Arboretum i jest najnowszym dziełem znanej artystki z serii Matka (The Matka series).

Wystawa „Of the Earth” potrwa do wiosny 2025 roku i będzie bezpłatna przy zakupie dziennego wstępu do Morton Arboretum. Więcej informacji można znaleźć na stronie mortonarb.org.

23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, które od 2006 roku gości w KNH. Do programu trafiają filmy sprowadzone prosto ze światowych festiwali (Cannes, Wenecji czy Berlina), odważne propozycje debiutantów, dzieła mistrzyń i mistrzów oraz retrospektywy (niesłusznie) zapomnianych lub mało znanych w naszym kraju klasyków. W tym roku Nowe Horyzonty przyjrzą się twórczości m.in. Alice Diop i Alaina Robbe-Grilleta (Francja), Wang Binga (Chiny) oraz legendarnego Satyajita Raya (Indie).

Na widzów czeka ponad 230 tytułów podzielonych na sekcje tematyczne – m.in.: Trzecie Oko, któremu w tym roku przyświeca hasło „niemęski / nieżeński”, a w ramach sekcji zobaczymy filmy zwracające uwagę na pozornie przezroczyste fundamenty binarnego systemu: zwłaszcza w zakresie płci; Front Wizualny – czyli sekcja prezentująca przenikanie się sztuk wizualnych i kina; czy Shortlista – przegląd znakomitych krótkich metraży autorstwa (lub współautorstwa) polskich twórczyń i twórców.

Na stacjonarną część 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty zapraszamy od 20 do 30 lipca. Do 6 sierpnia część festiwalowych filmów będzie można oglądać również online. Pełny program został ogłoszony 4 lipca, sprzedaż biletów i dostępów do filmów online rozpoczęła się 6 lipca. Więcej na nowehoryzonty.pl.

/ prawie jednym zdaniem....

Pochodząca z Mozambiku Graça Machel, to jedyna kobieta na świecie, która pełniła rolę pierwszej damy u boku dwóch różnych prezydentów. Co więcej, w dwóch różnych krajach. W latach 1975 - 1986 u boku Samory Machela, była pierwszą damą Mozambiku. Po śmierci męża nadal spełniała się politycznie. W 1998 roku wyszła za Nelsona Mandelę. Tym samym przez rok była pierwszą damą Republiki Południowej Afryki. Machel przez wiele lat walczyła o prawa dla dzieci, kobiet, a także osób niepełnosprawnych.

W miejscowości  Middleton w stanie Wisconsin znajduje się Muzeum Musztardy. Placówka została założona z inicjatywy Barry'ego Levensona 6 kwietnia 1992 roku. Obecnie w muzealnych zbiorach można podziwiać kolekcję ponad 5300 musztard z ponad 60 krajów. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Jedynie pięć państw na świecie nie posiada żadnego lotniska. Do tej grupy należy Andora w towarzystwie Watykanu, Liechtensteinu, Monako oraz San Marino.

Język gruziński należy do dość wyjątkowych. Dzięki antycznemu pochodzeniu raczej nie przypomina innych języków używanych w tym regionie. Słuchając rozmowy Gruzinów mogą zaskoczyć niektóre dźwięki. Gruziński alfabet o nazwie anbani składa się z 33 znaków.

Czacza to narodowy trunek Gruzinów. Wytwarzany jest z wytłoków winogronowych i często porównywany jest do włoskiej grappy. Sam napój osiąga moc nawet 60%.

Do budowy modernistycznego obiektu Sydney Opera House wykorzystano głównie stal, szkło oraz beton. Opera zajmuje powierzchnię 1,8 hektara. Ważący 161 tysięcy ton dach podtrzymywany jest przez około 350 kilometrów kabli. Strop budynku pokryto ponad milionem ceramicznych płytek, które odbijają promienie słoneczne w bezchmurne dni. Gmach opery ma 183 metry długości i 120 metrów szerokości. W najwyższym punkcie osiąga 67 metrów wysokości. Gmach obiektu składa się z kilku sal przeznaczonych do różnego rodzaju widowisk. Największą z nich jest Concert Hall będąca w stanie pomieścić 2679 osób. Odbywają się w niej głównie koncerty orkiestry symfonicznej Sydney. W jej wnętrzu znajdują się największe organy na świecie wyposażone w ponad 10 tysięcy piszczałek. Ich budowa zajęła 10 lat.

7 lipca, rozpoczął się Festiwal Góry Literatury 2023. W programie ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości w 20 festiwalowych lokalizacjach. Nie zabraknie koncertów. Zagrają między innymi Katarzyna Nosowska, Renata Przemyk, Kazik i VOO VOO. Najnowszą powieść Olgi Tokarczuk „Empuzjon” czytać będą: Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz, Arek Jakubik i Jan Peszek. Gościem Festiwalu będzie reżyser Jerzy Skolimowski. 9. edycja imprezy potrwa aż 10 dni, czyli do 16 lipca.

 

B.A. Paris, znana na całym świecie brytyjska autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych odebrała we Wrocławiu Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru (przypomnijmy, iż ubiegłorocznym laureatem tej nagrody został Grzegorz Dziedzic za książkę "Żadnych bogów, żadnych panów"). Jej jedna książka sprzedaje się w Polsce średnio co 2,5 minuty! 

B.A. Paris, czyli Bernadette McDougall, zrobiła zawrotną karierę dzięki wnikliwym thrillerom psychologicznym. Jest matką pięciu córek i pochodzi z Wielkiej Brytanii, choć przez wiele lat mieszkała we Francji, gdzie pracowała w finansach i prowadziła szkołę językową. Po tym, jak jej thrillery odniosły międzynarodowy sukces, wraz z mężem wróciła do Anglii i poświęciła się wyłącznie pisarstwu.

  • Jej pierwsza powieść – „Za zamkniętymi drzwiami” – została uznana za najlepszy debiut 2016 roku. W samej tylko Wielkiej Brytanii sprzedano ponad milion egzemplarzy i przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

  • Rok później (w Polsce w 2018 roku) ukazał się drugi thriller B.A. Paris, „Na skraju załamania”, który powtórzył sukces debiutu.

  • W roku 2019 do polskich księgarni trafiła kolejna świetnie przyjęta książka tej autorki, „Pozwól mi wrócić”, a w 2020 roku powieść psychologiczna „Dylemat”.

  • W tym samym roku B.A. Paris uczestniczyła

  • w wyjątkowym projekcie pisarskim – połączyła siły z Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown, czego efektem jest thriller „Dublerka”, który natychmiast wspiął się na szczyt listy bestsellerów.

Bogaty jest taki człowiek, dla którego świat jest nieustannym odkrywaniem.  (Georges Duhamel)

Altruista to człowiek, który myśli o innych, nie zapominając o sobie.  (Albert Camus)

Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci.  (Oscar Wilde)

Joanna Turska (druga od lewej), Olga Tokarczuk.jpg

Joanna Turska (druga od lewej), Olga Tokarczuk / fot.: kolekcja prywatna

Marian Turski, Urszula Glensk, fot. Aureliusz Marek Pędziwol.jpg

Marian Turski, Urszula Glensk / fot.: kolekcja prywatna

-B-A-Paris-Author-CPhilippe-Matsas.webp

B.A. Paris / fot.: materiały prasowe 

bottom of page