top of page
Monique-Lehman_Orange 100x60x40.jpg

miesięcznik społeczno-kulturalny

Pink Blossom

Drodzy czytelnicy..."właśnie przybył nasz kolega Maj", jak śpiewała przed laty słynna wokalistka jazzowa, Ewa Bem.

Maj - miesiąc ukochany przez autorów piosenek i hołubiony przez poetów. "Gdy cię spotkałem raz pierwszy, mokre pachniały kasztany" tak pisał poeta Skamandrytów Antoni Słonimski...

Maj jest miesiącem magicznym.

W marcu i kwietniu topniejący śnieg odkrywa monotonną szarość miast i miasteczek, i jakąś ospałą bezradność (pozwolę sobie powiedzieć) łysych drzew.       

Nasze przygnębione zimową chandrą dusze cynicznie przestają wierzyć, że świat kiedykolwiek wypięknieje....

I nagle przychodzi maj wybuchając feerią kolorów i zapachów....   

" Zazieleniło się wszystko, nawet łodygi listkom” - to Konstanty Gałczyński.

Pachnie czeremcha, jaśmin, bez...

Wysypujemy się wszyscy na tzw. "świeże powietrze", wyciągamy rowery, grzebiemy w ogródkach... Młódź się zakochuje, zapełniają się ławeczki w parkach, słychać dziecięcy śmiech....

I wszystkim (prawie) nam się chce...

Moje młodzieńcze maje w Polsce to niewielkie (dawniej pruskie) miasteczko całe tonące w zieleni. Solidne budynki z czerwonej cegły gubiły swoją ascetyczną ostrość... Robiło się pięknie...

 Ale zachwycając się oniryczną (taką z sennego marzenia) urodą maja, nie możemy zapomnieć o ważnych rocznicach i świętach, które przynosi ten miesiąc.

3 maja 1791 rok - Sejm Czteroletni wydaje pierwszą w Europie a drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która znosząc wolną elekcję i liberum veto próbuje odebrać polityczne wpływy drobnej samowolnej szlachcie. Wprowadzając podział władz na prawodawczą, ustawodawczą i sądowniczą usiłuje uregulować ustrój prawny państwa.                        

Z Rzeczypospolitej Obojga Narodów stajemy się wtedy jednym państwem - Rzeczpospolitą Polską.

Konstytucja obowiązywała, niestety, tylko przez 14 miesięcy. Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy na 153 lata.

2 maja obchodzimy Dzień Polskiego Emigranta (Dzień Emigranta celebrowany jest w grudniu), które to święto (choć istniejące od 1926 roku) zostało oficjalnie ustanowione przez sejm w roku 2002.

Opuszczamy Polskę z różnych powodów - finansowych, zawodowych, politycznych, rodzinnych. W tej chwili mieszka poza granicami kraju około 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego, więc można by z nas wszystkich utworzyć drugą, bliźniaczą ojczyznę. I choć jesteśmy geograficznie oddaleni, większość – mam nadzieję - pielęgnuje w sobie tę "polską duszę", która wymyka się opisowi.

No i Dzień Matki…

"Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach i pierwszy deszcz…” - Konstanty Gałczyński.

Kwitnący maj jest na pewno najlepszym miesiącem, żeby celebrować matki i macierzyństwo; ten rodzaj więzi i miłości, który (jak twierdzą psychologowie) jest najgłębszy i najbardziej altruistyczny... 

Życzymy wszystkim mamom, żeby w tym miesiącu doświadczyły jak najwięcej miłości, zachwytu i wdzięczności od swoich małych, dużych I całkiem dorosłych dzieci.

Redakcja

wydarzenia kwietniowo-majowe

/ wydarzenia kwietniowo-majowe 2023

W Aurora Paramount Theatre dzieci uczą się ...

w Szkole Rocka! 

Trent Stork z Paramount Theatre przygotowali regionalną premierę „School of Rock” w teatrze Aurora w oryginalny sposób. Jeden z 21 aktorów w wieku szkolnym otrzymał właśnie możliwość rzucenia w reżysera spektaklu ciastem, w ramach systemu nagród, który zespół ustanowił. Musical będzie grany od 12 kwietnia do 4 czerwca.

Celem systemu nagród jest zapewnienie zaangażowania i rozrywki dla młodzieży podczas długiego okresu prób.

Gdy młody wykonawca dobrze sobie radzi, bardzo się stara lub wykazuje postępy, Storck i jego zespół nagradzają go złotą gwiazdą. Młoda osoba, która zbierze wystarczającą liczbę gwiazdek, otrzymuje nagrodę.

Otrzymała ją 13-letnia Annabel Finch z Arlington Heights, która mogła za to rzucić ciasto w twarz reżysera, co uznała za bardzo zabawne.

Annabel Finch, która grała w „A Christmas Story: The Musical” w Marriott Theatre, jest jedną z wielu młodych artystów teatralnych z przedmieść występujących w scenicznej adaptacji filmu z 2003 roku. Musical opowiada

o tym jak Jack Black, początkujący muzyk rockowy, który został nauczycielem zastępczym, werbuje swoich uczniów do zespołu.

„School of Rock” to jej druga profesjonalna produkcja. Dziewczynka uważa, że granie w musicalu to świetny sposób na spędzenie czasu i chce kontynuować to zajęcie.

Prezentacja musicalu „School of Rock”: 12 kwietnia - 4 czerwca 2023 roku

w Aurora Paramount Theatre. Spektakl trwa 2 godziny i 30 minut i jest zalecany dla widzów od 10 lat.

Bilety w cenie od 28 dolarów można kupić tutaj.

SALVADOR

DALI

THE IMAGE

DISAPPEARS

THE ART INSTITUTE

OF CHICAGO

A.Dali 2.jpg

To pierwsza wystawa Instytutu Sztuki poświęcona temu malarzowi. Ekspozycja zawiera 25 obrazów, rysunków i surrealistycznych obiektów stworzonych przez Dalego (1904-1989) u szczytu jego kariery. Na wystawie zobaczymy ikony należące do kolekcji surrealizmu Instytutu Sztuki (Wynalazki potworów (1937), Wenus z Milo z szufladami (1936) czy Twarz Mae West) oraz słynne dzieła twórcy, wypożyczone przez Instytut z muzeów całego świata.

Zapowiada się uczta duchowa z wielką niespodzianką!

Wystawa czynna od 18 lutego do 2 czerwca 2023 roku. 

Salvador Dalí był znanym hiszpańskim artystą i wybitną postacią w ruchu surrealistycznym. Jego prace inspirują wielu współczesnych artystów, między innymi Jeffa Koonsa.

Więcej informacji na temat wystawy: https://www.artic.edu/exhibitions/9713/salvador-dali-the-image-disappears.

Bilety; https://sales.artic.edu/admissions

Miła niespodzianka dla wszystkich zwolenników zespołu Fall Out Boy, którym nie udało się  dostać na ich styczniowy koncert. Jest druga  szansa! Chicagowska grupa zagra koncert w rodzinnym mieście na stadionie Wrigley Field w ramach nowej trasy.

Nowa trasa Fall Out Boy nazywa się „So Much for (Tour) Dust”,

a na koncercie w Chicago będzie można zobaczyć także skład niesamowitych, towarzyszących gwieździe zespołów.

Koncert na Wrigley Field jest zaplanowany na 21 czerwca.

Z Fall Out Boy zagrają Alkaline Trio, The Academy Is… i Royal & the Serpent.

Bilety trafią do sprzedaży 3 lutego, o 10:00am, ale ci, którzy mają dostęp do przedsprzedaży, mogli zdobyć bilet od czwartku 2 lutego o 10:00AM.

Grupa Fall Out Boy planuje wydać nowy album „So Much (For) Stardust” 24 marca, a ostatnio opublikował nowy teledysk do utworu „Love from the Other Side”.

Adler Planetarium: The Dark Side of the Moon. Kosmiczny pokaz z muzyką Pink Floyd

Nieskończona przestrzeń kosmosu z muzyką jednego

z najbardziej kultowych albumów legendarnego zespołu rockowego Pink Floyd. To niezwykłe wydarzenie o znamiennym tytule "The Dark Side of the Moon" oferuje chicagowskie Adler Planetarium. Łączy się ono z 50. rocznicą wydania albumu Pink Floyd'ów (Planetarium otrzymało specjalną licencję na wykorzystanie muzyki do pokazu). Laserowy pokaz, odbywający się w Adler's Grainger Sky Theatre we współpracy z International Planetarium Society, będzie prezentowany przez cały rok, do 31 marca 2024. Zawsze będzie ostatnim, 45-minutowym spektaklem dnia - od poniedziałku do piątku

o godzinie 3.15 po południu, zaś w środy - 9.10 wieczorem (ostatnie wejście do Planetarium - godzinę przed jego zamknięciem).

Obowiązuje rezerwacja biletów ($20) na show + wejście do Planetarium. Rezerwacja: https://www.adlerplanetarium.org/visit/tickets/

Więcej informacji na stronie Adler Planetarium.

Teatr Scena Polonia.jpg

Ma dziewięć lat, marchewkowe włosy, ogromną fantazję, mnóstwo piegów

i jest najdzielniejszą dziewczynką na świecie...

Pippi Pończoszanka, bohaterka znanej i lubianej powieści autorstwa  Astrid Lindgren, mieszka w Willi Ṡmiesznotce tylko z koniem i małpką - Panem Nilssonem. Nie jest jednak samotna. Ma dwoje wspaniałych przyjaciół, Tommy'ego i Annikę,

z którymi przeżywa wiele zabawnych i pouczających przygód. Z workiem pełnym złotych monet świetnie daje sobie radę w życiu, kierując się zawsze dobrem innych. Żywiołowa Pippi opowiada niestworzone historie, które mogły zdarzyć naprawdę! Niestraszne jej sztormy ani rekiny, kiedy w grę wchodzi dobra zabawa. 

Pippi Pończoszanka

adaptacja i reżyseria:

Kinga Modjeska

obsada:

Edyta Luckos, Marcin Kowalik, Studio Theater Modjeska,

Centrum Ekspresji Artystycznej Szepty

4 czerwca 2023; godzina 2 pm & 5 pm

Vittum Theater

1012 N. Noble St., Chicago

bilety: www.scenapolonia.com

(630) 8255825

cena: $25 (dzieci do lat 2 - bezpłatnie)

plakat .JPG

DZIEŃ DZIECKA W TEATRZE! 
Niedziela, 4 czerwca, godz. 4 po południu
Copernicus Center

 

“PIĘKNO JEST W TOBIE!” 

Warsztaty Teatralne Little Stars zapraszają na muzyczny spektakl dla dzieci, przygotowany przez dzieci.
 

Ania jest niewidomą dziewczynką, która uwielbia czytać. W świecie książek znajduje radość. Dzięki swojej wyobraźni, wraz z bohaterami bajek, odbywa niezapomniane podróże,  w trakcie których widzi jak piękny jest świat. 

 Lubi chodzić do szkoły, mimo, że nie wszyscy tam akceptują jej „inność”.

Są tacy, którzy jej dokuczają i wyśmiewają się z niej.
Piękno jest w tobie - codziennie słyszy słowa taty, który tłumaczy i pociesza.
Z nadzieją, że dostrzegą je też inni, mądra i silna, 
wstaje każdego dnia i czeka na nowe przygody i nowe podróże.

Na scenie zaprezentuje się 70-cio osobowa grupa młodych aktorów

w wieku od 3- 16 lat. W rolach rodziców Ani, wystąpią Agata Paleczny oraz Andrzej Krukowski. 

reżyseria- Agata Paleczny
scenariusz - Piotr Kukuła
choreografia - Marzena Pol
kostiumy- Marylka Pawlina
scenografia - Anna Folwarska

Dodatkowe atrakcje: wystawa prac Pracowni Plastycznej Patrycji Stępniak, malowanie buziek i kręcenie balonów z Fundacją You Can Be My Angel, kiermasz.

Do zobaczenia!

bilety w cenie $20.00 na stronie copernicuscenter.org

( dzieci do 3 lat za darmo) ; informacje: 773.888.5108

/ prawie jednym zdaniem....

Jedna z najbardziej znanych, najprężniejszych

i najbogatszych metropolii świata, gdzie mieszka ponad 8 mln ludzi, nie wylosowała najlepszych kart

w klimatycznym rozdaniu. Miastu, które ucierpiało

w huraganach "Sandy" i "Ida" – doszło do zalania metra i zniszczeń na dużą skalę – grozi kumulacja kilku czynników związanych ze zmianą klimatu. I wszystkie prowadzą do jednego scenariusza.

Po pierwsze: na skutek podwyższenia temperatury lodowce topnieją, podnosi się poziom oceanu i dzieje się to coraz szybciej. Naukowcy, którzy w magazynie "Earth’s Future" przeanalizowali sytuację jednej

z najbogatszych metropolii świata, podają, że od 1950 roku woda podniosła się tu o 22 cm.

Po drugie: im bardziej klimat jest rozchwiany, tym ekstrema pogodowe są częstsze, a w przypadku Nowego Jorku chodzi przede wszystkim o nawet cztery razy częściej występujące huragany

i powodzie.

Po trzecie: coś, z czego Nowy Jork jest znany – czyli drapacze chmur – jest dodatkowym obciążeniem, bo część wieżowców nie została zbudowana na litej skale, ale w dość plastycznej glebie, która jest coraz silniej ugniatana przez kolejne budowle. Zdaniem autorów analizy już teraz nowojorskie budynki ważą tyle co 140 milionów słoni. W efekcie Nowy Jork tonie w tempie ok 2 mm na rok, ale są takie obszary miasta, gdzie tempo jest dwa razy większe. Część budowli nie była projektowana z myślą o takich warunkach, toteż zdaniem autorów miasto powinno przede wszystkim pomyśleć o ryzyku korozji i związanej z nią destabilizacji.

Fat Ham - taki tytuł nosi jedna z najciekawszych sztuk na Broadwayu tej wiosny. Afroamerykański scenarzysta James Ijames postanowił przenieść historię Hamleta w realia amerykańskiego Południa. Niby wszystko się zgadza: pewien młodzian jest rozdarty z powodu ślubu matki z bratem jej zmarłego męża. Tyle że Hamlet jest gejem, rodzina czarna,

a spory toczone przy rodzinnym grillu boleśnie współczesne. Najważniejszy krytyk teatralny "New York Timesa" Jesse Greene ocenił, że sztuka jest "przezabawna, a zarazem głęboka".

Pola uprawne coraz głębiej wcinają się w dziką przyrodę. Lampartom udało się przystosować do nowych warunków. Zaczęły polować na ludzi.

Jak podaje BBC, w ostatnich trzech miesiącach

z powodu ataków lampartów w dystrykcie Bidźnor zginęło siedem osób. Aż pięć z tych sytuacji miało miejsce tylko między 19 a 26 kwietnia.

- Ataki stały się też niezwykle agresywne, ale nie ustalono jeszcze, dlaczego to dzieje się teraz - powiedział Mahesh Chand Gautam, urzędnik odpowiedzialny za lasy.

Jak poinformowała U.S. Fish and Wildlife Service, tej wiosny w Alligator River National Wildlife Refuge przyszło na świat pięć małych wilczków - trzy suczki

i dwa samce. Szczenięta urodziły się w drugim tygodniu kwietnia, a ich rodzicami są wilki oznaczone numerami 2225 (matka) i 2323 (ojciec). Do miotu pracujący w projekcie przyrodnicy dołączyli jeszcze jednego szczeniaka płci męskiej urodzonego w Point Defiance Zoo and Aquarium w stanie Waszyngton.

Jak w wielu domach, obraz przez ponad 100 lat wisiał za drzwiami starego domu w północnej Francji. Dopiero teraz się okazało, że to dzieło Pietera Brueghla młodszego. Wyceniono je na 800 tys. euro.

Obraz przedstawia scenę rodzajową z XVII w., w której chłopi stoją w kolejce do rozliczenia się z urzędnikami. Na stołach piętrzą się góry urzędowych papierów. Chłopka, która pochyla się nad plecionym koszem, wyciąga z niego prowiant i podaje młodemu mężczyźnie z odkrytą głową. Tytuł obrazu to "Wiejski prawnik".

Jak twierdzą znawcy twórczości Brueghla młodszego, artysta wielokrotnie powtarzał tę scenę na swoich obrazach, jak swego rodzaju lejtmotyw. Oceniają, że odnaleziony obraz powstał między rokiem 1617 a 1619. Nie wiadomo, jak trafił do Francji. Wiadomo natomiast, że od 1900 r. był w posiadaniu pewnej rodziny i wisiał w dość niepozornym miejscu,

w którym nie miał szans zwracać na siebie uwagi.

Potomkowie rodziny, która powiesiła obraz Brueghla

i o nim zapomniała, chcą zachować anonimowość. To oni zamówili ekspertyzę, która okazała się sensacyjna: to praca jednego z największych mistrzów niderlandzkich wieku XVII. 

Francuski aktor filmowy Yves Montand opowiadał, że gdy raz powrócił z żoną z weekendu, w drzwiach tkwiła kartka od przyjaciół : "Podarek od nas znajdziesz w skrzynce na mleko". W skrzynce na mleko znajdowała się druga kartka - od mleczarza: "Serdeczne dzięki za wspaniałą whisky!"

 

Ogromne zdjęcie Doroty Masłowskiej reklamuje

w Nowym Jorku jej płytę "Wolne". Masłowska napisała na Facebooku: - "mój ryj na cały Times Square robi na mnie wrażenie totalne!".

Zdjęcie Masłowskiej, podpisanej jako Dorota, to fragment programu Spotify "Equal" służącego wsparciu kobiet w branży muzycznej. W jego ramach na platformie działa globalna playlista, na której znajdują się wyłącznie utwory stworzone przez kobiety. Przed Masłowską podobne zdjęcia na Times Square miały inne polskie artystki: Ofelia

i Margaret.

Pochodząca z Wejherowa Dorota Masłowska (rocznik 1983) jest laureatką Nagrody Literackiej „Nike" za powieść „Paw królowej" (2005). Napisała też na scenę – „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" (2006) i „Między nami dobrze jest" (2008). W 2014 roku, jako Mister D, wydała pierwszy album muzyczny - „Społeczeństwo jest niemiłe".

Celine Dion zagra w filmie, do którego napisała ścieżkę dźwiękową. Wcieli się w rolę piosenkarki.

W roku 1906 ukazała się Księga o herbacie autorstwa Kaukuzo Okakura. Można tym wyczytać, iż napój ten jest bezkonkurencyjny nawet przy trunkach. Z herbatą nie mogą się bowiem równać: arogancki smak wina, zarozumiałość kawy i sentymentalna niewinność kakao. 

 

50 szkieletów z II wieku naszej ery znaleziono

w marcu tego roku w centrum Paryża. Okazało się, że tuż obok stacji kolejowej Port-Royal znajduje się starożytna nekropolia z czasów galo-rzymskich. Archeolodzy są zaskoczeni odkryciem, tym bardziej że antyczne cmentarzysko nie było widziane od czasów starożytnych. 

Stacja kolejowa Port-Royal to ruchliwy punkt

w samym środku stolicy Francji. Niedaleko stąd do Ogrodów Luksemburskich i na Montparnasse. Jednak w II wieku naszej ery był to południowy kraniec miasta Lutetia Parisiorum. Miasto to powstało w miejscu jeszcze starszej celtyckiej osady Lutecja, założonej przez plemię Paryzjów (albo Paryzów). 

Pod koniec marca odbyła się  Konferencja Wodna Organizacji Narodów Zjednoczonych. To pierwsze takie wydarzenie od 46 lat. Przygotowany przed konferencją raport nie napawa optymizmem. Aż

2 miliardy ludzi nadal nie mają dostępu do bezpiecznej wody pitnej w swoim domu. Jedna trzecia ludności świata nie ma w domu możliwości umycia rąk. Przy obecnym tempie zmian do 2030 roku 1,6 miliarda ludzi nadal będzie pozbawionych dostępu do czystej wody.

Globalne problemy z wodą pitną, związane między innymi ze zmianą klimatu sprawiły, że naukowcy zaczęli dokładnie obliczać jej zużycie. Tak powstał wskaźnik zwany „water footprint”. Można to przetłumaczyć jako bilans lub ślad wodny. Dzięki niemu można na przykład obliczyć, ile wody 

potrzebujemy do wyprodukowania czy wyhodowania produktów spożywczych. I tak:

kropla kawy w naszej filiżance, wymaga zużycia ponad tysiąca kropel wody podczas uprawy kawowca; kilogram ziemniaków - wymaga 900 litrów wody; jedno jabłko - 70 litrów; kilogram mięsa drobiowego - 3900 litrów, a kilogram mięsa wołowego - 15500 litrów. 

Henryk III Walezy (1551-1589) był wielkim miłośnikiem piesków pokojowych. Do ulubieńców jego należały zwłaszcza bardzo rzadkie okazy rasy lyońskiej, charakteryzującej się niezwykle małymi rozmiarami. 

Król był tak rozkochany w owych pieskach, że szukał ich po ulicach Paryża, kupował, gdzie się dało a nawet kradł. Głośna była swego czasu historia

z pogwałceniem klauzury zakonnej w związku

z uprowadzeniem przez króla pieska z pewnego żeńskiego klasztoru.

Małe pieski Henryka kosztowały skarb państwa przeszło 100 000 talarów w złocie rocznie. 

Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Data wręczenia nagród: 21 maja

Po raz drugi podczas MDAG odbędzie się Konkurs filmów krótkometrażowych. W tym roku

w konkursie znalazło się 16 krótkich historii dokumentalnych z całego świata. W części online festiwalu zostaną zaprezentowane dwa dodatkowe bloki tematyczne - "Przestrzenie osobiste" oraz "Zanim dorośniesz".
Partnerem konkursu a jednocześnie fundatorem nagrody dla zwycięskiego projektu jest po raz drugi TikTok. Ta, bijąca rekordy popularności, platforma rozrywkowa doskonale udowadnia na co dzień, że krótka forma nie tylko nie stanowi blokady dla kreatywności, ale wręcz pomaga ją wyzwolić

i stworzyć fantastyczne, jakościowe treści.

Quentin Tarantino zapowiedział swój najnowszy film, "The Movie Critic", ale jest zdecydowanie za wcześnie, by reżyser miał co pokazać na tegorocznym festiwalu w Cannes (16-27 maja 2023 roku). A jednak twórca zawita na Lazurowe Wybrzeże jako honorowy gość sekcji Directors’ Fortnigh. Na 25 maja reżyser przygotowuje "sekretny pokaz"; również tego dnia porozmawia o "kontrhistorii kina", rozwijając przemyślenia na temat Hollywood lat 70. zawarte

w swojej książce "Cinema Speculation". Co szykuje Tarantino?

Studiocanal nabyło prawa do adaptacji powieści "What Happens At Night" autorstwa Petera Camerona. W dopiero powstający projekt zaangażowane są już pierwsze głośne nazwiska. Scenariusz napisze Patrick Marber, a stanowisko producenta zajął Martin Scorsese.

Wydana w 2020 roku powieść to historia amerykańskiej pary, która podróżuje do małego europejskiego miasteczka. Celem wyprawy jest adopcja dziecka. Problemy z procesem zmuszają ich do chwilowego zamieszkania w tym zimnym zakątku świata. Wynajmują pokój w opustoszałym hotelu, spotykając na swojej drodze nielicznych, wyjątkowo enigmatycznych gości. Wraz z upływem czasu para odkrywa, jak mało wie o sobie i realizowanym pomyśle na wspólne życie.

bottom of page