miesięcznik polonia kultura
pakamera.chicago
pismo pakamera.polonia, od numeru 14 pod adresem internetowym: www.pakamerapolonia.com
podróże
miesięcznik społeczno-kulturalny
czerwiec 2023 / 6 (10)
PIOSENKA DLA CIEBIE
Warsztaty teatralne "Little Stars"
DZIEŃ DZIECKA
małego, dużego i całkiem dorosłego
Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz.
Jeśli nie wie – wytłumacz.
Jeśli nie może – pomóż.
Janusz Korczak
pakamera.chicago czerwiec /6'23 (10)
Wydarzenia majowo-czerwcowe
Jeden z pięciu (czerwiec)
...prawie jednym zdaniem (czerwiec)
Najlepsze filmy dokumentalne z Polski i świata
Wielkie wydarzenie w świecie małych ludzi
Bogdan Łańko 50 lat na scenie!
kultura (teatr, sztuka, muzyka, literatura, film)
Julian Tuwim - boski szalony Julek
Wielcy mali
Dziecko też człowiek
Robota u bota - niewolnicy generatorów tekstów
spotkania (felietony, portrety, rozmowy)
Skromna, przyjazna i miła... Tina Turner
Buty wypastowane (felieton)
nauka
Kto ma Al, ten ma władzę nad światem
Robota u bota - niewolnicy generatorów tekstu
O koniu, który nauczył małą dziewczynkę latać! (cz. 2)
Jan Brzechwa i jego żaba
Konkurs rysunkowy
Dzień Dziecka jest tradycją powstałą
w latach 50. XX wieku. W 1954 roku święto to zostało oficjalnie ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, co miało służyć promowaniu ideałów związanych
z prawami dzieci, zapisanymi w Karcie Narodów Zjednoczonych (Dziecko też człowiek). W Polsce i wśród nas to jedna z ważniejszych tradycji, którą nasi przodkowie zaczęli obchodzić już
w 1950 roku, a więc jeszcze przed oficjalnym światowym orzeczeniem. Obyczaj kultywowany od pokoleń, zawsze wiąże się ze składaniem życzeń. Większość rodziców doskonale wie, co sprawi radość małym pociechom. Sprawa "życzeniowa" nieco się komplikuje, gdy nasze dzieci są już dorosłe. Mamy ten sam problem... Czego życzyć nam wszystkim, wszak każdy z nas jest lub był dzieckiem,
w każdym z nas nadal tkwi odrobina dziecięcego szaleństwa, buntu, poszukiwań... I niech tak zostanie!
Nie przestawaj marzyć, uśmiechać się do wszystkiego wokół, mimo że życie nie zawsze bywa kolorowe! A poza tym - radości w domu, lodów co niedzielę
i najlepszych na świecie przyjaciół.
Wszystkiego wspaniałego z okazji Święta Dziecka! Tego życzymy małym, dużym i całkiem dorosłym dzieciom!
redakcja
/ wydarzenia majowo-czerwcowe 2023
SALVADOR
DALI
THE IMAGE
DISAPPEARS
THE ART INSTITUTE
OF CHICAGO
To pierwsza wystawa Instytutu Sztuki poświęcona temu malarzowi. Ekspozycja zawiera 25 obrazów, rysunków i surrealistycznych obiektów stworzonych przez Dalego (1904-1989) u szczytu jego kariery. Na wystawie zobaczymy ikony należące do kolekcji surrealizmu Instytutu Sztuki (Wynalazki potworów (1937), Wenus z Milo z szufladami (1936) czy Twarz Mae West) oraz słynne dzieła twórcy, wypożyczone przez Instytut z muzeów całego świata.
Zapowiada się uczta duchowa z wielką niespodzianką!
Wystawa czynna od 18 lutego do 2 czerwca 2023 roku.
Salvador Dalí był znanym hiszpańskim artystą i wybitną postacią w ruchu surrealistycznym. Jego prace inspirują wielu współczesnych artystów, między innymi Jeffa Koonsa.
Więcej informacji na temat wystawy: https://www.artic.edu/exhibitions/9713/salvador-dali-the-image-disappears.
Miła niespodzianka dla wszystkich zwolenników zespołu Fall Out Boy, którym nie udało się dostać na ich styczniowy koncert. Jest druga szansa! Chicagowska grupa zagra koncert w rodzinnym mieście na stadionie Wrigley Field w ramach nowej trasy.
Nowa trasa Fall Out Boy nazywa się „So Much for (Tour) Dust”,
a na koncercie w Chicago będzie można zobaczyć także skład niesamowitych, towarzyszących gwieździe zespołów.
Koncert na Wrigley Field jest zaplanowany na 21 czerwca.
Z Fall Out Boy zagrają Alkaline Trio, The Academy Is… i Royal & the Serpent.
Bilety trafią do sprzedaży 3 lutego, o 10:00am, ale ci, którzy mają dostęp do przedsprzedaży, mogli zdobyć bilet od czwartku 2 lutego o 10:00AM.
Grupa Fall Out Boy planuje wydać nowy album „So Much (For) Stardust” 24 marca, a ostatnio opublikował nowy teledysk do utworu „Love from the Other Side”.
Adler Planetarium: The Dark Side of the Moon. Kosmiczny pokaz z muzyką Pink Floyd
Nieskończona przestrzeń kosmosu z muzyką jednego
z najbardziej kultowych albumów legendarnego zespołu rockowego Pink Floyd. To niezwykłe wydarzenie o znamiennym tytule "The Dark Side of the Moon" oferuje chicagowskie Adler Planetarium. Łączy się ono z 50. rocznicą wydania albumu Pink Floyd'ów (Planetarium otrzymało specjalną licencję na wykorzystanie muzyki do pokazu). Laserowy pokaz, odbywający się w Adler's Grainger Sky Theatre we współpracy z International Planetarium Society, będzie prezentowany przez cały rok, do 31 marca 2024. Zawsze będzie ostatnim, 45-minutowym spektaklem dnia - od poniedziałku do piątku
o godzinie 3.15 po południu, zaś w środy - 9.10 wieczorem (ostatnie wejście do Planetarium - godzinę przed jego zamknięciem).
Obowiązuje rezerwacja biletów ($20) na show + wejście do Planetarium. Rezerwacja: https://www.adlerplanetarium.org/visit/tickets/
Więcej informacji na stronie Adler Planetarium.
W Aurora Paramount Theatre dzieci uczą się ...
w Szkole Rocka!
Trent Stork z Paramount Theatre przygotowali regionalną premierę „School of Rock” w teatrze Aurora w oryginalny sposób. Jeden z 21 aktorów w wieku szkolnym otrzymał właśnie możliwość rzucenia w reżysera spektaklu ciastem, w ramach systemu nagród, który zespół ustanowił. Musical będzie grany od 12 kwietnia do 4 czerwca.
Celem systemu nagród jest zapewnienie zaangażowania i rozrywki dla młodzieży podczas długiego okresu prób.
Gdy młody wykonawca dobrze sobie radzi, bardzo się stara lub wykazuje postępy, Storck i jego zespół nagradzają go złotą gwiazdą. Młoda osoba, która zbierze wystarczającą liczbę gwiazdek, otrzymuje nagrodę.
Otrzymała ją 13-letnia Annabel Finch z Arlington Heights, która mogła za to rzucić ciasto w twarz reżysera, co uznała za bardzo zabawne.
Annabel Finch, która grała w „A Christmas Story: The Musical” w Marriott Theatre, jest jedną z wielu młodych artystów teatralnych z przedmieść występujących w scenicznej adaptacji filmu z 2003 roku. Musical opowiada
o tym jak Jack Black, początkujący muzyk rockowy, który został nauczycielem zastępczym, werbuje swoich uczniów do zespołu.
„School of Rock” to jej druga profesjonalna produkcja. Dziewczynka uważa, że granie w musicalu to świetny sposób na spędzenie czasu i chce kontynuować to zajęcie.
Prezentacja musicalu „School of Rock”: 12 kwietnia - 4 czerwca 2023 roku
w Aurora Paramount Theatre. Spektakl trwa 2 godziny i 30 minut i jest zalecany dla widzów od 10 lat.
Bilety w cenie od 28 dolarów można kupić tutaj.
/ prawie jednym zdaniem....
Japonia to obecnie jedyne cesarstwo na świecie. Tym samym Naruhito (126. cesarz Japonii) to jedyny cesarz na świecie sprawujący władzę od 1 maja 2019 roku.
Sahara to największa gorąca pustynia na świecie. Jednak zaledwie 15 procent jej terenu pokrywa piasek.
Musisz być uważny wysyłając list na angielskiej poczcie. Jeśli zakupisz znaczek z wizerunkiem królowy Elżbiety II i przypadkowo nakleisz go do góry nogami, władze mogą Cię uznać za zdrajcę.
W Wielkiej Brytanii na świat przyszło dziecko z materiałem genetycznym pochodzącym od trzech osób. Wszystko dzięki metodzie znanej jako mitochondrialna terapia zastępcza (MDT). Technika ta jest próbą zapobieżenia narodzinom dzieci z wyniszczającymi chorobami mitochondrialnymi.
Od kilku lat na świecie stosowana jest eksperymentalna technika, pozwalająca na połączenie DNA trzech osób w jednym zarodku. Dzięki niej nowo narodzone dzieci mogą uniknąć rzadkich chorób genetycznych. Teraz organ kontrolujący wszystkie kliniki w Wielkiej Brytanii oferujące zapłodnienie in vitro - Human Fertilization and Embryology Authority (HFEA) – potwierdził narodziny „mniej niż pięciorga dzieci”, które posiadają w sobie kod genetyczny pochodzący od trzech osób. Ze względu na ochronę tożsamości rodzin, władze nie podały większej ilości szczegółów.
Zespół lekarzy z Bostonu z powodzeniem przeprowadził nowatorską operację mózgu płodu w łonie matki. Chirurdzy zdecydowali się na interwencję w celu leczenia rzadkiej choroby znanej jako malformacja żyły Galena. To pierwsza tego typu operacja na świecie. Sukces amerykańskich lekarzy daje nową nadzieję na leczenie dzieci z ciężkimi wadami rozwojowymi.
Najdłuższa ulewa w historii naszej planety rozpoczęła się około 200 mln lat po jej uformowaniu i trwała mniej więcej 750 mln lat, dając początek wszystkim istniejącym dziś oceanom.
We tym roku 40. urodziny obchodził Młodzieżowy Klub Sportowy „Parasol”. Jednym z założycieli Klubu Parasola Wrocław jest trener Jan Słaby, który w momencie powstania klubu miał już 54 lata, a treningi prowadził do 91. roku życia, stając się najstarszym polskim szkoleniowcem.
Wedle ludowych wierzeń pająk krzyżak jest doskona-łym pomocnikiem w przepowiadaniu pogody. Jego ospałość zwiastuje słotę, a ruchliwość podczas deszczu – rozpogodzenie.
Niebywałą pamiątką z Jałty jest papierowy rubel z autografami trzech mężów stanu: Stalina, Roosevelta i Churchilla. Właściciel rubla - osobisty doradca Roosevelta, H.L. Hopkins zdobył te podpisy przez zaskoczenie, pod-czas przerwy w obradach w Jałcie. Miała to być pamią-tka dla jego dziesięcioletniego syna. W 1981 roku bank-not z autografami został wzstawiony na aukcji w Nowym Jorku, gdzie ustalono jego cenę na 1000 dolarów . Nabył go Amerykanin Ch. Faya ze stanu Minnesota.
Krewetki mają mózgi w głowie. Podobnie jak żołądki, serca i wątrobotrzustki, a nawet gonady, czyli gruczoły płciowe.
Jeśli zwiedzanie miasta w weekend brzmi jak ciekawe wyzwanie, może warto spróbować przejść cały kraj w ciągu 1 dnia? Niewielki, ale niezwykle piękny Liechtenstein rozciąga się jedyne 25 km z północy na południe i zaledwie 4 km ze wschodu na zachód. Dlatego bez względu na wybrany kierunek, można przejść cały kraj w mniej niż 1 dzień. Jest jednak mały haczyk – ponieważ kraj ten położony jest w samym sercu Alp, podczas wędrówki napotyka się dość znaczne różnice wysokości terenu. Mimo wszystko - warto!
Mieszkańcy tureckiej wioski Kuşköy korzystają z niezwykle rzadkiego gwizdanego języka zwanego „ptasim językiem”. Pomimo swojej nazwy, nie jest on używany do komunikacji z ptakami, a do porozumiewania się między sobą, ponieważ mieszkańcy wioski rozsiani są po górzystym terenie. Komunikaty mogą być naprawdę skomplikowane, zupełnie jak w ludzkim języku, a wysokie dźwięki to genialny sposób na komunikowanie się na dużych dystansach. Ta wielowiekowa tradycja znalazła się nawet na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO 2017.
Botwinka - pyszna i uniwersalna - to zbiór cennych właściwości dla naszego zdrowia. Jest doskonałym źródłem składników odżywczych, w tym witaminy A i witaminy C oraz błonnika. Zawiera również betacyjany, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić wyniki sportowe. Jest pyszna, uniwersalna i niskokaloryczna.
Przy północno-wschodnim wybrzeżu Australii znajduje się największa na świecie Wielka Rafa Koralowa, będąca jednocześnie największym ekosystemem na świecie. Złożona z prawie 2500 pojedynczych raf jest widoczna
z kosmosu.
W 1935 roku pisarz o imieniu Dudley Nichols odmówił przyjęcia Oscara za film The Informer, ponieważ gildia pisarzy strajkowała przeciwko studiom filmowym.
W 1970 roku George C. Scott odmówił Oscara dla najlepszego aktora. W 1972 roku Marlon Brando odmówił Oscara za rolę w The Godfather.
Niewidomy kameleon wciąż może dostosować się do kolorów swojego otoczenia. Sposób, w jaki zmienia barwy, wynika z jego specjalnych komórek, a nie wzroku.
Hetty Green jest uznawana za symbol skąpstwa. Odziedziczyła ona majątek w gotówce i papierach wartościowych o wartości 7,5 mln dolarów (około 115 mln USD w roku 2022). Inwestowała ona dalej pieniądze na giełdzie, w nieruchomości i w kolej. Nazywano ją „wiedźmą z Wall Street”. Myła się tylko w zimnej wodzie. miała zawsze tylko jeden komplet ubrań – noszony aż do zdarcia. odżywiała się głównie tanimi pasztecikami. W banku przygotowywała sobie posiłki podgrzewając je na kaloryferze. Kiedy jej syn Ned jako dziecko złamał nogę, zaprowadziła go do szpitala dla ubogich. Została jednak rozpoznana i odmówiono jej przyjęcia syna bez oplaty. Zażądali pieniędzy. Zabrała więc syna i leczyła go domowymi sposobami. Skutkiem tego było zakażenie i amputacja kończyny. Pod koniec swojego życia ciężko chorowała na przepuklinę. Nie chciała się jednak poddać operacji, bo ta kosztowała 150 dolarów.
Słynny znak Hollywood w Los Angeles kiedyś był właściwie znakiem „Hollywoodland”, jednak zmieniono go w 1949 roku.
Dzieci wśród nas...
- Kiedy dorośli śmieją się do 20 razy w ciągu dnia, tak niemowlęta i dzieci mogą to robić nawet do 300 razy dziennie.
- Pojęcie dobra i zła to dwie koncepcje, których dziecko nie rozumie w wieku poniżej jednego roku. Karanie młodego człowieka, który nie rozumie tych pojęć, jest bezcelowe.
- „Klowni nie są powszechnie lubiani przez dzieci”, jak stwierdzono podczas badań uniwersyteckich, przeprowadzonych w Sheffield w 2008 roku.
- Pierwsze pięć – a zwłaszcza pierwsze trzy lata – są najważniejsze w życiu dziecka. Kształtują organizację, rozwój i funkcjonowanie mózgu przez całe życie.
Idąc na szafot (30 czerwca 1882 roku), uśmiechał się, tańczył, a nawet uścisnął dłoń katowi. Charles Guiteau, zabójca Jamesa A. Garfielda, prezydenta USA, najprawdopodobniej był chory psychicznie. Twierdził, że Bóg kazał mu strzelać, a podczas procesu obrażał sędziego, świadków, biegłych i obrońców. Zapowiedział, że po uwolnieniu będzie się ubiegać o prezydenturę. Jego ostatnim życzeniem przed śmiercią było odśpiewanie swojego wiersza z orkiestrą. Jego ciało zostało pocho-wane na terenie więzienia, a następnie wykopane, bo istniała obawa, że strażnicy sprzedadzą je jak linę, na której zawisł. Mózg, powiększona śledziona i szkielet zamachowca są nadal przetrzymywane w Narodowym Muzeum Zdrowia i Medycyny w Maryland.
Jedna z najsłynniejszych aktorek Marilyn Monroe i wybitny dramaturg Arthur Miller zostali małżeństwem (czerwiec, 1956 rok). Skromna ceremonia cywilna odbyła się w posiadłości Millera w Roxbury w stanie Connecticut, a dwa dni później para zawarła ślub żydowski. Monroe, która specjalnie przeszła na judaizm, do chupy (baldachim, pod którym zawiera się małżeństwo) poprowadził Lee Strasberg, założyciel Actors Studio, a przemowę na cześć nowożeńców wygłosił pisarz George Axelrod. Ślub był wielką sensacją, ale małżeństwo zaczęło się sypać już po kilku dniach, gdy Marilyn zna-lazła otwarty notatnik męża, w którym utyskiwał na ślub z „tą żałosną, niesamodzielną, niezrównoważoną smarkulą". Rozwiedli się po niecałych pięciu latach.
Pierwszy bankomat zaprojektował w 1939 roku Luther G. Simjian, Amerykanin pochodzenia ormiańskiego - urządzenie o nazwie Bankograph zostało wykonane dla City Bank of New York (Citibank) i zainstalowane w 1961 roku w Nowym Jorku. Po pół roku zdemontowano je - klientom nie podobało się, że używają go do składania depozytów chcący uniknąć identyfikacji hazardziści i prostytutki. Niezależnie od Simjiana bankomat wynalazł też Szkot John Shepherd-Barron, a jego maszyna stanęła 27 czerwca 1967 roku w londyńskim Enfield Town w banku Barclays. Wypłata pieniędzy odbywała się za pomocą papierowego czeku pokrytego radioaktywnym węglem-14 i wprowadzanego do wnętrza urządzenia. Maszyna odczytywała dane na czeku i wypłacała pieniądze.
Po wielu gorących namowach pewnej dziennikarki radiowej, Wiesław Michnikowski zgodził sie w końcu na rozmowę o warszawskim kabarecie "Dudek". Dzienni-karka zaczyna od słów: - W naszym mieście z gościnnymi występami przebywa Edward Dziewoński, założyciel kabaretu "Dudek". Chciałam pana zapytać...
I Michnikowski bez mrugnięcia okiem występował w roli Dziewońskiego, opowiadał, jak to zakładał kabaret, grał w "Eroice" i Teatrze Syrena, a na koniec dodał, że chciałby pozdrowić słuchaczy i sprostować, że nie nazywa się Edward Dziewoński, tylko... Wiesław Gołas.
W Hospital Latinoamericano w Gwatemali, stolicy państwa o tej samej nazwie, zmarł Andrzej Bobkowski (1961 rok), autor arcydzieła polskiej eseistyki – „Szkiców piórkiem". Miał 48 lat, chorował na raka – najpierw skóry, później mózgu. II wojna światowa zastała go we Francji. Tam pozostał i od 1939 roku wiódł życie emigranta. Do Ameryki Południowej wyjechał w roku 1948, bojąc się dojścia do władzy komunistów. W Gwatemali prowadził sklep modelarski i założył Club Aeromodelista Guatemalteco. Był zaprzyjaźniony z Józefem Czapskim i Jerzym Giedroyciem, który nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu wydał jego okupacyjny dziennik. Do końca PRL cenzura uniemożliwiała wydanie utworów Bobkowskiego.
Z woli króla Anglii Henryka VI z rodu Lancasterów w Eton niedaleko Londynu powstał college, który miał się stać najsłynniejszą szkołą średnią dla chłopców. W zamyśle królewskim w Eton miało się kształcić nieodpłatnie 70 uczniów z niezamożnych rodzin, którzy następnie staliby się studentami ufundowanego w tym samym 1441 roku przez Henryka VI Kings College w Cambridge. Eton znane jest jednak jako szkoła dla dobrze urodzonych i bogatych. Ukończyło je wielu słynnych później ludzi, w tym 19 premierów, wśród nich szef brytyjskiego rządu David Cameron, a także inny premier, książę Wellington, znany jednak bardziej jako zwycięzca spod Waterloo. Absolwentami Eton jest wielu znako-mitych pisarzy, m.in. Aldous Huxley, George Orwell czy „ojciec" agenta 007 Ian Fleming.
Według najnowszego badania, którego wyniki opubliko-wano na łamach magazynu „Earth’s Future”, od 1990 roku woda otaczająca Nowy Jork podniosła się o 22 centy-metry, a nowojorskie wieżowce powodują „tonięcie” miasta w tempie około 2 milimetrów na rok. Są jednak takie obszary zabudowań miejskich, gdzie zjawisko to jest dwa razy większe.
Populacja Nowego Jorku, wynosząca ponad 8 milionów mieszkańców, jest coraz bardziej narażona na skutki zmian klimatu. Najnowsze szacunki mówią, że ekstre-malne zjawiska pogodowe, takie jak huragany i powo-dzie, mogą w przyszłości występować w tej metropolii cztery razy częściej niż do tej pory. Szczególnie zagro-żone w tym kontekście są rejony centralnego Manhat-tanu, Brooklynu i Queens.
Część drapaczy chmur w Nowym Jorku nie została zbudowana na litej skale, ale na plastycznej glebie, która jest coraz silniej ugniatana przez kolejne budynki. Naukowcy wskazują przy tym, że część wieżowców nie była projektowana z myślą o nowych, trudniejszych warunkach.
Ma dziewięć lat, marchewkowe włosy, ogromną fantazję, mnóstwo piegów
i jest najdzielniejszą dziewczynką na świecie...
Pippi Pończoszanka, bohaterka znanej i lubianej powieści autorstwa Astrid Lindgren, mieszka w Willi Ṡmiesznotce tylko z koniem i małpką - Panem Nilssonem. Nie jest jednak samotna. Ma dwoje wspaniałych przyjaciół, Tommy'ego i Annikę, z którymi przeżywa wiele zabawnych i pouczających przygód. Z workiem pełnym złotych monet świetnie daje sobie radę w życiu, kierując się zawsze dobrem innych. Żywiołowa Pippi opowiada niestworzone historie, które mogły zdarzyć naprawdę! Niestraszne jej sztormy ani rekiny, kiedy w grę wchodzi dobra zabawa.
Pippi Pończoszanka
adaptacja i reżyseria:
Kinga Modjeska
obsada:
Edyta Luckos, Marcin Kowalik, Studio Theater Modjeska,
Centrum Ekspresji Artystycznej Szepty
4 czerwca 2023; godzina 2 pm & 5 pm
Vittum Theater
1012 N. Noble St., Chicago
bilety: www.scenapolonia.com
(630) 8255825
cena: $25 (dzieci do lat 2 - bezpłatnie)
DZIEŃ DZIECKA W TEATRZE!
Niedziela, 4 czerwca, godz. 4 po południu
Copernicus Center
“PIĘKNO JEST W TOBIE!”
Warsztaty Teatralne Little Stars zapraszają na muzyczny spektakl dla dzieci, przygotowany przez dzieci.
Ania jest niewidomą dziewczynką, która uwielbia czytać. W świecie książek znajduje radość. Dzięki swojej wyobraźni, wraz z bohaterami bajek, odbywa niezapomniane podróże, w trakcie których widzi jak piękny jest świat.
Lubi chodzić do szkoły, mimo, że nie wszyscy tam akceptują jej „inność”.
Są tacy, którzy jej dokuczają i wyśmiewają się z niej.
Piękno jest w tobie - codziennie słyszy słowa taty, który tłumaczy i pociesza.
Z nadzieją, że dostrzegą je też inni, mądra i silna, wstaje każdego dnia i czeka na nowe przygody i nowe podróże.
Na scenie zaprezentuje się 70-cio osobowa grupa młodych aktorów
w wieku od 3- 16 lat. W rolach rodziców Ani, wystąpią
Agata Paleczny oraz Andrzej Krukowski.
reżyseria- Agata Paleczny
scenariusz - Piotr Kukuła
choreografia - Marzena Pol
kostiumy- Marylka Pawlina
scenografia - Anna Folwarska
Dodatkowe atrakcje: wystawa Pracowni Plastycznej Patrycji Stępniak, malowanie buziek i kręcenie balonów z Fundacją You Can Be My Angel, kiermasz. Do zobaczenia!
bilety w cenie $20.00 na stronie copernicuscenter.org
( dzieci do 3 lat za darmo) ; informacje: 773.888.5108
Letnie kino w Fulton Market znajdujące się na dachu hotelu Emily zaprasza widzów na letnie seanse. W repertuarze przewidziane są kultowe klasyki, czarne kino, wtorki Y2K i nie tylko. Kino na dachu zostało otwarte 25 maja tego roku. Bilety na pierwsze seanse były wyprzedane dużo wcześniej, ale kino będzie czynne przez całe lato!
Organizatorem przedsięwzięcia jest Rooftop Cinema Club, który oferuje najnowocześniejszy ekran LED i bezprzewodowe słuchawki. Widzowie są proszeni o wcześniejsze przybycie, ponieważ oferowane są gry na świeżym powietrzu, przekąski i letni napój od barmanki Cristiany DeLucca.
Ta nietypowa rozrywka rozpoczęła się na pojedynczym dachu w Londynie
w 2011 roku. Od paru lat pojawia się kolejno w różnych miastach Stanów Zjednoczonych. Kina na dachu znajdują się w Los Angeles, San Diego, Nowym Jorku, Houston, Chicago i Miami.
„To coś więcej niż tylko film, to całe doświadczenie filmowe” — mówi Gerry Cottle, założyciel i dyrektor generalny Rooftop Cinema Club. "Goście przychodzą wcześniej, spędzają czas ze znajomymi, a potem oglądają swój ulubiony film na dużym ekranie, gdy słońce zachodzi, a gwiazdy pojawiają się na nocnym niebie".
Seanse przed 4:30 pm są otwarte dla osób w każdym wieku, natomiast seanse po tej godzinie są przeznaczone dla osób od 18. roku życia.
Rooftop Cinema Club w Fulton Market mieści się na dachu hotelu Emily, przy ul 311 N. Morgan Street, Chicago IL 60607.
Bilety: https://rooftopcinemaclub.com/chicago/venue/fulton-market/
Od 26 maja w Morton Arboretum można już przyjrzeć się dużym instalacjom rzeźbiarskim autorstwa artystki o polskich korzeniach, Olgi Ziemskiej. Eksponaty zawierają prawie wyłącznie naturalne materiały pochodzące z terenu samego Arboretum. Wystawa „Of the Earth” (pięć nowych prac polsko-amerykańskiej artystki Olgi Ziemskiej) będzie ozdobą parku przez kolejne 2 lata.
Rzeźbiarka jest pierwszą kobietą zaprezentowaną w ten sposób w arboretum. To największe jak na razie skupisko jej rzeźb, stworzonych wyłącznie dla odwiedzających Arboretum i umieszczone w różnych miejscach na 1700 akrach parku, prowadząc gości do obszarów, których mogli wcześniej nie odkryć.
Doświadczanie sztuki połączonej z naturą w całym Arboretum jest bardzo atrakcyjne zarówno dla stałych bywalców, jak i tych, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy. To naprawdę motywuje ludzi do przebywania na świeżym powietrzu wśród drzew i poznawania natury, oświadczył wiceprezes Arboretum ds. nauki i zaangażowania, Preston Bautista.
„Używam sztuki jako narzędzia do lepszego zrozumienia rzeczy, które często pomijamy” – powiedziała Ziemska o przygotowywanej wystawie. „Ludzie mają złożone relacje ze światem przyrody, ale nie ma rozdziału między ludźmi a naturą”.
Wystawa będzie eksplorować ekspresję i filozofię artystki. Jej celem jest przypomnienie ludziom, że „wszystko w życiu wywodzi się z tych samych podstawowych elementów, które tworzą wszystko w przyrodzie, w tym nas samych”.
Artystka powiedziała, że niektóre z wypełnionych drzewami krajobrazów Arboretum zainspirowały ją, ponieważ przypominały jej krajobrazy Polski, gdzie wcześniej mieszkała i gdzie regularnie odwiedza swoją rodzinę.
Rzeźby o wysokości od 5 do 14 stóp zawierają stal i materiały z włókna szklanego, a także w razie potrzeby żelbet jako podstawę, aby były w stanie wytrzymać warunki pogodowe Środkowego Zachodu w ciągu najbliższych dwóch lat.
Pięć wielkoformatowych rzeźb nosi nazwy „Strata”, „Oculus”, „Ona”, „Hear: With an ear to the ground” i „Stillness in Motion: The Matka series”.
Ta ostatnia to wysoka na 6 stóp kobieca postać złożona głównie z gałęzi wierzby. Znajduje się na zewnątrz Centrum dla Zwiedzających Arboretum i jest najnowszym dziełem znanej artystki z serii Matka (The Matka series).
Wystawa „Of the Earth” potrwa do wiosny 2025 roku i będzie bezpłatna przy zakupie dziennego wstępu do Morton Arboretum. Więcej informacji można znaleźć na stronie mortonarb.org.