top of page

/ polonijny kalejdoskop

sierpień 2023 / 8 (12)

Polski kalejdoskop - Chicago

images_image3.png

ZDJĘCIA: GRZEGORZ GRZYWACZ

                  GRZEGORZ LITYNSKI 

TEKST:      MARIA GRZYWACZ, GRZEGORZ GRZYWACZ, GRZEGORZ LITYNSKI

Trwają przygotowania do drugiej części ekspozycji "Polski kalejdoskop - Chicago", zapowiedzianej na wrzesień/październik 2023. Do projektu wybrano polskich imigrantów, głównie pierwszego i drugiego pokolenia, mieszkających w Chicago i współtworzących złożony, barwny obraz Polonii (Kalejdoskop). Aby wziąć udział w projekcie, osoby musiały znać język polski , identyfikować się z polskim dziedzictwem i działać jako ambasadorzy polskiej kultury.
Nadrzędnym celem projektu jest pokazanie różnych aspektów polskiej tożsamości w Chicago, bez odwoływania się do stereotypów" - opowiadają o wystawie jej twórcy, fotograf-dokumentalista Grzegorz Lityński oraz Maria i Grzegorz Grzywacz, właściciele Dwell Studio Chicago.

Przedstawiamy tych, których wspaniałe portrety  mogliśmy podziwiać podczas pierwszej części wystawy w maju tego roku. Tu nieco więcej zdjęć i krótkie opisy poszczególnych osób, które pozwolą bardziej zrozumieć ideę realizacji takiej ekspozycji.  Zapraszamy na kontynuację majowej prezentacji z Dwell Studio Chicago. 

 

Polski kalejdoskop - Zbigniew Banaś.webp

ZBIGNIEW BANAŚ

 

KRYTYK FILMOWY, DZIENNIKARZ RADIOWY, PROWADZĄCY CEREMONIE OTWARCIA FESTIWALI FILMU POLSKIEGO W CHICAGO I LOS ANGELES

WYKŁADOWCA LOYOLA UNIVERSITY CHICAGO

POCHODZENIE: WARSZAWA, POLSKA

IMIGRANT PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1976 ROKU

Zbigniew Banaś krytyk filmowy, ekspert, wykładowca i przewodnik najbardziej znany jest z tłumaczeń konsekutywnych podczas konferencji prasowych i dyskusji, zwłaszcza o tematyce filmowej. Był także konferansjerem na Festiwalach Filmu Polskiego 

w Chicago i Los Angeles.
Pomimo wykształcenia z fizyki, prowadzi kursy i uczestniczy w konferencjach poświęconych kinu, takich jak - między innymi -  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Bydgoszczy. Zajmuje się również organizacją i moderacją pokazów filmowych w polskojęzycznym Klubie Filmowym Cornelia. Jego recenzje ukazywały się w publikacjach: „Chicago Reader”, „Boston Phoenix” i „New City”. Współpracuje  z telewizją Polvision oraz stacjami radiowymi WPNA i WNVR w Chicago.
Zbigniew Banaś jest wykładowcą na Uniwersytecie Loyola, zainteresowanym kinem polskim i europejskim. Prowadzi zajęcia z filmu europejskiego, współczesnego i historycznego kina polskiego oraz twórczości wybitnych polskich twórców filmowych, takich jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda i Roman Polański. Ponadto recenzuje i ocenia prace studenckie na temat Europy Środkowej

i Wschodniej, organizuje pokazy filmowe dla publiczności i Stowarzyszenia Studentów Polskich oraz uczestniczy w różnych festiwalach filmowych jako członek jury, konferansjer i prasowy moderator.

Polski kalejdoskop - Zbigniew Banaś 2.webp
Polski kalejdoskop - Zbigniew Banaś 3.webp

KAROLINA BARAN – KAEYRA


PIOSENKARKA, KOMPOZYTORKA,

MULTI-INSTRUMENTALISTKA, STUDENTKA

POCHODZENIE: ALGONQUIN, USA

DRUGIE POKOLENIE POLSKO-AMERYKAŃSKIE 

Polski Kalejdoskop - Karolina Baran_edited.jpg

Utalentowana artystka Caroline Baran, znana również jako KAEYRA, urodziła się w Chicago, USA. Jest studentką trzeciego roku w MI College Of Contemporary Music na kierunku Music Business. Pasję Karoliny do muzyki odzwierciedla jej ulubiony cytat Piotra Łazarkiewicza: „Tylko w muzyce odnajduję coś absolutnie pięknego, nie do opisania, niewypowiedzianego werbalnie, co porusza najdelikatniejsze i najczulsze struny ludzkiej duszy”. Jej największym wsparciem i mentorem jest mama, Joanna Szepelawy. Karolina występowała na różnych festiwalach, w salach koncertowych, halach sportowych i stadionach, śpiewając między innymi hymny narodowe obu krajów - urodzenia i pochodzenia. Brała też udział w American Idol, prezentując swój talent wokalny. Ponadto  występowała z wieloma znanymi artystami z Polski. Muzyczne zaangażowanie Karoliny jest inspiracją dla innych do tworzenia swojej pasji. Chętnie dzieli się zainteresowaniami, pomysłami i muzyką.

Polski Kalejdoskop - Karolina Baran 3.webp
Polski Kalejdoskop - Karolina Baran 2_edited.jpg
Polski Kalejdoskop - Barbara Bilszta.webp

BARBARA BILSZTA-NIEWRZOŁ

 

SKRZYPACZKA, PEDAGOG I ORĘDOWNICZKA EDUKACJI MUZYCZNEJ

WSPÓŁZAŁOŻYCIELKA I DYREKTORKA WYKONAWCZA ORKIESTRY SYMFONICZNEJ 

W CHICAGO IMIENIA IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO PaSO

POCHODZENIE: OPOLE, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1996 ROKU

Barbara Bilszta-Niewrzoł jest współzałożycielką i dyrektorką wykonawczą Paderewski Symphony Orchestra w Chicago. Dyplom magistra w klasie altówki uzyskała w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Była członkiem Włoskiej Orkiestry Symfonicznej i wykładała w „Scuola di Musica di Milano”.
W 1996 roku przeniosła się do USA na stanowisko dyrektorki artystycznej Naperville Chamber Orchestra, a w 1997 roku założyła Polish American Symphony Orchestra, znaną obecnie jako Paderewski Symphony Orchestra. Jako dyrektorka wykonawcza PaSO zorganizowała ponad 200 koncertów muzyki klasycznej, wydarzeń kulturalnych, festiwali i warsztatów. Barbara jest zapalonym pedagogiem i orędownikiem edukacji muzycznej. Wraz z mężem, skrzypkiem i dyrygentem, Wojciechem Niewrzołem założyła Akademię Muzyczną PaSO, promując edukację artystyczną młodzieży podczas zajęċ pozaszkolnych, na obozach muzycznych

i festynach rodzinnych.
Została wielokrotnie wyróżniona za działalność na rzecz popularyzacji kultury polskiej w Chicago, w tym Srebrnym Medalem „Gloria Artis” przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Polski kalejdoskop - Barbara Bilszta-Niewrzol 3.webp
Polski kalejdoskop - Barbara Bilszta-Niewrzol 2.webp

SIOSTRA MARTA CICHOŃ

MISJONARKA CHRYSTUSA KRÓLA DLA SPOŁECZNOŚCI POLONIJNYCH

WSPÓŁZAŁOŻYCIELKA DOMU SAMOTNEJ MATKI W CHICAGO

POCHODZENIE: ZĄBKOWICE, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 2000 ROKU

Polski Kalejdoskop - Siostra Marta Cichoń.webp

Siostra Marta Cichoń, Misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii, urodziła się w Ząbkowicach w Polsce. Po wstąpieniu do zakonu w 1984 roku i złożeniu ślubów wieczystych w roku 1990 przez 10 lat pracowała wśród Polonii w Sydney i Brisbane w Australii. Siostra Marta przyjechała do Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2000 roku i rozpoczęła pracę w parafii św. Jacka. Zauważyła, że przychodzi tam wiele osób, które potrzebują pomocy w znalezieniu pracy lub pomocy dla osób uzależnionych i ich rodzin. Siostra Marta i jej przełożeni zwrócili się o pomoc do kardynała Francisa George'a, który wskazał kilka pustych klasztorów do przerobienia na potrzeby samotnych matek lub po przejściach z domów z przemocą psychiczną lub fizyczną. Postanowiono jednak kupić duży dom i założyć Fundację „Totus Tuus”.
"Dom Samotnej Matki powstał w 2008 roku i obecnie przebywa w nim 10 matek i 14 dzieci. Dom utrzymuje się z datków ludzi o dobrym sercu i pomocy naszego zgromadzenia. Przez blisko 15 lat przez ten dom przewinęło się 144 matek i 185 dzieci" - wspomina siostra Marta. "Pomagamy wszystkim w uzyskaniu orzeczeń ochronnych, dowodów tożsamości, obowiązkowej psychoterapii, która odbywa się w naszym domu trzy razy w tygodniu. Dzieci chodzą do szkoły  i na kursy językowe, a większość samotnych matek podejmuje pracę
i po opuszczeniu Domu Samotnej Matki może żyć samodzielnie, bez naszego wsparcia finansowego. Sukces naszego domu polega chyba na tym, że większość matek po usamodzielnieniu się utrzymuje z nami kontakt, pomaga innym i może liczyć na nasze wsparcie z trudnej sytuacji. Spotykamy się z naszymi podopiecznymi w czasie Świąt Dziękczynienia, Bożego Narodzenia czy Wielkanocy" - dopowiada siostra Marta Cichoń.

Polski Kalejdoskop - Siostra Marta Cichoń 2_edited.jpg
Siostra Narta Cichon.jpg
Polski Kalejdoskop -J_edited.jpg

JOSEPHINE DŁUGOPOLSKI

- GACH

 

LEKARZ CENTRUM MEDYCZNEGO

LOYOLA UNIVERSITY CHICAGO

PROFESOR NADZWYCZAJNY MEDYCYNY WEWNĘTRZNEJ I PEDIATRII LOYOLA UNIVERSITY STRITCH SCHOOL OF MEDICINE

POCHODZENIE: CHICAGO, USA

DRUGIE POKOLENIE POLSKO-AMERYKAŃSKIE 

Profesor nadzwyczajny, lekarz Józefina Długopolski-Gach jest absolwentką Southern Illinois University School of Medicine, natomiast rezydenturę z medycyny wewnętrznej i pediatrii ukończyła na University of Illinois Chicago.  Tam też  uzyskała komisyjne certyfikaty w zakresie chorób wewnętrznych i pediatrii.

Poza ogromnym zaangażowaniem w prace kliniczne profesor Józefina Długopolski-Gach aktywnie zajmuje się dydaktyką

i mentoringiem - służy jako doradca wydziałowy zarówno dla rezydentów, jak i studentów Stritch School of Medicine oraz studentów studiów licencjackich.

Za pracę edukacyjną, kliniczną i społeczną została wyróżniona licznymi nagrodami, między innymi Teaching Honor Roll za rok akademicki 2015-2016. Obecnie jest aktywnym członkiem Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego, Regional Medical Director of Primary Care (Regionalnym Dyrektorem Medycznym Podstawowej Opieki Zdrowotnej), została również doceniona za wkład w Medical Polish Language Program (Program Medycznego Języka Polskiego). 

Polski Kalejdoskop -J_edited.jpg
Polski Kalejdoskop -J. Dlugopolski 2.webp

JAROSŁAW GOŁEMBIOWSKI

KOMPOZYTOR, PIANISTA, ZAŁOŻYCIEL TOWARZYSTWA CHOPINOWSKIEGO W CHICAGO

POCHODZENIE: BIELSKO-BIAŁA, POLSKA

IMIGRANT PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1986 ROKU

Polski Kalejdoskop - Jaroslaw Gołębiowski.webp

Jarosław Gołembowski jest kompozytorem, pianistą i organizatorem życia muzycznego. Jest założycielem Chicago Chopin Society

i od początku swojej drogi jest zaangażowany w życie artystyczne Polonii w USA. Rozpoczął od zaprezentowania swoich kompozycji

i akompaniowania przybyłym do Chicago śpiewakom, między innymi Lidii Kłobuckej, Stefanowi Wicikowi czy Jolancie Kołodziejskiej. Stopniowo jego krąg się poszerzał, brał udział w wielu programach artystycznych poświęconych polskim bohaterom i rocznicom narodowym.
Jako kompozytor ceni sobie współpracę z wieloma artystami wykonującymi jego utwory. Efekty tej współpracy można zobaczyć na profilu artysty na Facebooku oraz kanale YouTube.
Jarosław akceptuje rzeczy takimi, jakie są i pozwala, by wszelkie konflikty rozwiązywały się same. Dzięki temu i zgodnie z prawem Murphy'ego „wszystko, co może pójść źle, pójdzie źle”, ze stoickim spokojem przyjmuje przygody i wyzwania w swojej pracy twórczej.
Jak sam mówi: „Podczas sesji zdjęciowej do tego projektu wiał nam w oczy wiatr z piaskiem, z góry zaatakowały mewy, a ja prawie utonąłem w falach jeziora Michigan. Mimo to cieszyliśmy się jak dzieci”.
Dzięki takiej postawie ma wewnętrzny spokój, który pozwala mu skupić się na ulepszaniu starych kompozycji i tworzeniu nowych projektów.

Polski Kalejdoskop - Jaroslaw Gołębiowski 3_edited.jpg
Polski Kalejdoskop - Jaroslaw Gołębiowski 2.webp
Polski Kalejdoskop - Tadeusz Gubala.webp

TADEUSZ GUBAŁA

 

CZŁONEK ARMII KRAJOWEJ,

UCZESTNIK POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

OCALAŁY Z PRZYMUSOWEGO OBOZU PRACY

POCHODZENIE: WARSZAWA, POLSKA

IMIGRANT PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1950 ROKU

Tadeusz Gubała urodził się w roku 1929 w Warszawie. W czasie okupacji, w 1942 roku, wstąpił do konspiracyjnych Szarych Szeregów. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego brał udział w działaniach bojowych. Później został wywieziony przez Niemców do obozu przejściowego w Pruszkowie i dalej koleją w głąb III Rzeszy. Został wysłany na roboty przymusowe do Lehrte pod Hanowerem. Po wojnie nie wrócił do ojczyzny pod panowanie reżimu komunistycznego. Przez półtora roku pracował jako tłumacz dla agencji Australijskiej Misji Wojskowej, rekrutującej polskich emigrantów do Australii. W grudniu 1950 roku zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych.

Polski Kalejdoskop - Tadeusz Gubala 3.webp
Polski Kalejdoskop - Tadeusz Gubala 2.webp

MIECZYSŁAW HERBA

REŻYSER, OPERATOR I DZIENNIKARZ POLSKICH MEDIÓW, PISARZ, PEDAGOG

POCHODZENIE: TYCHY, POLSKA

IMIGRANT PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 2020 ROKU

Polski Kalejdoskop - Mieczyslaw Herba 2.webp

Mieczysław Jerzy Herba jest wysoce wykwalifikowanym i doświadczonym operatorem telewizyjnym i dziennikarzem, którego praca polega na relacjonowaniu różnych wydarzeń w Polsce, promując w ten sposób polską kulturę wśród szerszej publiczności. Jest także wykładowcą Akademii Śląskiej w Katowicach, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie początkującym dziennikarzom.
Oprócz swojej pracy zawodowej Herba jest zapalonym entuzjastą astrofizyki i jest autorem kilku książek krytycznie analizujących teorie logiczne uznanych naukowców, takich jak między innymi Albert Einstein, Georges Lemaitre, Ernest Rutherford, Niels Bohr

i Paul Dirac.
Mając bogate doświadczenie zawodowe, Herba współpracował między innymi z różnymi mediami, w tym z TVP Katowice, TVP1, TVP2, TV Polonia, Canal+, TVN, zapewniając wyjątkowe relacje dziennikarskie z ważnych wydarzeń w Polsce.

Polski Kalejdoskop - Mieczyslaw Herba.webp
Polski Kalejdoskop - Mieczyslaw Herba 3_edited.jpg
Polski Kalejdoskop -Krzysztof Kamyszew.webp

KRZYSZTOF KAMYSZEW

 

FILANTROP, PROMOTOR POLSKIEJ KULTURY

I SZTUKI POZA POLSKĄ

ZAŁOŻYCIEL TOWARZYSTWA SZTUKI

I FESTIWALÓW FILMÓW POLSKICH W AMERYCE

POCHODZENIE: WARSZAWA, POLSKA

IMIGRANT PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1984 ROKU

Krzysztof Kamyszew jest uznanym kuratorem i organizatorem, który promował polską kulturę i sztukę poprzez ponad 600 wystaw

i wydarzeń kulturalnych w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Ameryce Południowej.
Jest założycielem Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce (PFFA), organizowanego przez Society for Arts, organizację non-profit założoną w 1981 roku w celu promowania europejskiej sztuki i filmu w Stanach Zjednoczonych. W 1989 roku, po upadku komunizmu

w Polsce, Krzysztof Kamyszew, dyrektor filmowy i artystyczny, pedagog i filantrop, założył festiwal, jako że przywrócono oficjalne kontakty z krajem. PFFA to najobszerniejsza coroczna prezentacja polskiej kinematografii poza granicami Polski, która otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie, Nagrodę Kopernikańską, Nagrodę Miasta Chicago, Nagrodę Genius, Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej oraz Nagrodę PISF.
Krzysztof jest także wizjonerem organizacji The Society for Arts, która dodatkowo poszerza jego możliwości w zakresie promocji polskiej kultury i sztuki na szerszą skalę. Jego podejście do pracy opiera się na cytacie Cypriana Kamila Norwida, który stwierdza, że: „Ci, którzy nic nie robią, co mogłoby zmienić świat, to ci, którzy najbardziej chcą, aby świat się zmienił". Dlatego Krzysztof Kamyszew poświęca wiele czasu i energii na organizację wydarzeń kulturalnych, których celem jest nie tylko promocja polskiej kultury i sztuki, ale także edukacja i inspirowanie innych.

Polski Kalejdoskop -Krzysztof Kamyszew 2.webp
Polski Kalejdoskop -Krzysztof Kamyszew 3.webp

MAŁGORZATA KOT

DYREKTORKA ZARZĄDZAJĄCA I KURATORKA MUZEUM POLSKIEGO W AMERYCE, ANIMATORKA KULTURY POLSKIEJ

POCHODZENIE: BOGORIA, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1994 ROKU

Polski Kalejdoskop - Malgorzata Kot 2.webp

Małgorzata Kot jest magistrem filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym imienia Jana Kochanowskiego oraz magistrem bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Dominikańskim.
Małgorzata jest zatrudniona w Muzeum Polskim w Ameryce (PMA). Jako naczelna bibliotekarka podjęła się dalszego katalogowania zbiorów i nadzorowała ich rozbudowę; jednym z jej największych sukcesów było skatalogowanie ponad 20 000 woluminów, udostępnianych stale rosnącej bazie czytelników Biblioteki.
Aktywnie planuje działalność muzeum, pozyskuje fundusze od prywatnych darczyńców i organizacji, wprowadza nowe technologie, inicjuje programy renowacji i nadzoruje znaczące wystawy, w tym Sztuka Nikifora Krynickiego, Zdzisława Beksińskiego, Polonia idzie na wojnę i Polska wyobraźnia. Kot w pełni angażuje się we wspieranie misji PMA, która jest integralną częścią jej tożsamości zawodowej.
Kot jest także znakomitą autorką lub współautorką kilku publikacji na temat kultury polskiej, w tym „Historia Polsko

-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego: 1946-1996” i „The Polish Museum of America: History and Collections”, „Kustosze księgozbiorów polskich za granicą”, „Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie: 75-lecie” oraz „Kierunek Ameryka”. Wielokrotnie odznaczona za zasługi dla kultury polskiej, między innymi: Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP, Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, Człowiekiem Roku 2016, Nagrodą „Polonus”, Działaczem Roku 2015 i Cywilna Osoba Roku 2022.

Polski Kalejdoskop - Malgorzata Kot 3.webp
Polski Kalejdoskop - Malgorzata Kot.webp
Polski Kalejdoskop - Andrzej Krukowski 2.webp

ANDRZEJ KRUKOWSKI

 

INICJATOR I ZAŁOŻYCIEL KONGRESU TEATRU POLSKIEGO W CHICAGO

REŻYSER I AKTOR W TEATRZE NASZ

POCHODZENIE: AUGUSTÓW, POLSKA

IMIGRANT PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1989 ROKU

Andrzej Krukowski, absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi jest założycielem i inicjatorem Kongresu Teatru Polskiego

w Chicago.
Jest też reżyserem, producentem i aktorem TEATRU NASZ w Chicago. Aktywnie angażuje się w organizację różnych spektakli, pokazów i wydarzeń kulturalnych, których celem jest promocja polskiej kultury zarówno wśród Polonii, jak i Amerykanów.
Ponadto - na przestrzeni lat -  Andrzej Krukowski ma na swoim koncie kilka ról filmowych w polskim kinie. Jest osobą aktywnie działającą na rzecz rozwoju polskiego teatru za granicą i stale poszerza swoje horyzonty artystyczne.

Polski Kalejdoskop - Andrzej Krukowski.webp
Polski Kalejdoskop - Andrzej Krukowski 3.webp
Dominik Pacyga.webp

DOMINIC A. PACYGA


EMERYTOWANY PROFESOR HISTORII
COLUMBIA COLLEGE - CHICAGO

AUTOR HISTORYCZNYCH KSIĄŻEK 
WIĘKSZOŚĆ SWOJEJ KARIERY POŚWIĘCIŁ STUDIOWANIU I PISANIU O HISTORII POLSKIEGO CHICAGO I POLONII

POCHODZENIE: CHICAGO, USA

TRZECIE POKOLENIE POLSKO-AMERYKAŃSKIE 

Dominic A. Pacyga jest cenionym autorem ośmiu książek o historii Chicago, w tym "Slaughterhouse: Chicago’s Union Stock Yard and the World It Made" (2015), "Chicago: A Biography" (2009) oraz "Polish Immigrants and Industrial Chicago" (1991, 2001). Jesienią 2019 roku nakładem University of Chicago Press ukazała się najnowsza książka profesora "American Warsaw: The Rise, Fall, and Rebirth of Polish Chicago".
Wykładał historię w Columbia College od roku 1984 do przejścia na emeryturę w 2017 roku i był profesorem wizytującym University of Chicago i University of Illinois w Chicago. W 2005 roku był gościem w Campion Hall na Uniwersytecie Oksfordzkim. Był także stypendystą Fulbrighta i wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w roku akademickim 2013-2014.
Pacyga jest laureatem kilku prestiżowych nagród, w tym Nagrody Oskara Haleckiego i Nagrody imienia Mieczysława Haimana, przyznawanej przez Polish American Historical Association. Obecnie jest głównym badaczem i jednym z kuratorów wystawy Back Home/ Polish Chicago, która odbyła się w maju 2023 roku w Chicago History Museum (jesienią 2024 roku będzie  pilotował wspomnianą ekspozycję do Warszawy). Jest także kuratorem Packingtown Museum, mieszczącego się w stoczniach południowej strony miasta Chicago.

Dominik Pacyga 2.webp
Dominik Pacyga 3_edited.jpg

ANDRZEJ PIĘTOWSKI

 

ODKRYWCA, KAJAKARZ, LIDER WYPRAWY CANOANDES '79

PEDAGOG I ZAŁOŻYCIEL SZKOŁY JĘZYKA ANGIELSKIEGO W PERU

POCHODZENIE: KRAKÓW, POLSKA

IMIGRANT PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1982 ROKU

ANDRZEJ PIETOWSKI.webp

Andrzej Piętowski, polski odkrywca i pedagog, odkrył z grupą kajakarzy peruwiański kanion Rio Colca podczas wyprawy Canoandes'81. Wyprawa Canoandes to jedna z najlepiej udokumentowanych polskich wypraw sportowo-eksploracyjnych na świecie. Piętowski kierował ekspedycjami naukowymi w rejonie Andów, mierząc wysokości szczytów i punkty w obrębie kanionu, umieszczając je na mapach Peru i na liście najgłębszych kanionów świata. Zorganizował także wyprawę Amazon-Source 2000, która zlokalizowała najdalsze źródło Królowej Rzek w Nevado Mismi.
Jako pedagog koncentruje się na odkrywaniu talentów wśród młodzieży.
Z pomocą swojej żony Iwony oraz przy udziale polsko-

-amerykańskiej i kanadyjskiej młodzieży -  wolontariuszy, założył  w 2004 roku letnią Szkołę Języka Angielskiego nad Kanionem Rio Colca w Peru. 

Był nauczycielem matematyki w szkołach średnich w Nowym Jorku, Chicago Public Schools, American International School of Abudża w Nigerii i American School w Santa Cruz de la Sierra w Boliwii.
W 2001 roku otrzymał polską nagrodę podróżniczą Wielki Kolos, a w roku 2012 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

ANDRZEJ PIETOWSKI 2.webp
ANDRZEJ PIETOWSKI 3.webp

AGNIESZKA PODCZASZY

MEDIALNA ARTYSTKA PLASTYCZNA, PROJEKTANTKA UBRAŃ I ICH WYKONAWCZYNI, MUZYCZKA

POCHODZENIE: KROSNO, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 2004 ROKU 

Agnieszka Podczaszy 4.webp

Agnieszka Podczaszy to wszechstronnie utalentowana i dynamiczna artystka z Polski, która ma doświadczenie w krawiectwie, muzyce i sztukach pięknych. Ukończyła szkołę muzyczną I i II stopnia, studiowała w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, obecnie specjalizuje się w tworzeniu obrazów olejnych techniką mieszaną.
Agnieszka łączy ciężkie faktury i szybkie pociągnięcia pędzla, aby nadać swoim obrazom poczucie ruchu w spokojnej, introspektywnej atmosferze. Jej pogodne abstrakcje zapewniają zarówno widzowi, jak i artystce przestrzeń do ponownego odkrycia swoich emocji, wrażliwości i wspomnień.
Poza doświadczeniem w malarstwie olejnym i krawiectwie, Agnieszka jest także utalentowaną muzycznie piosenkarką; czasami dzieli się swoim talentem muzycznym z szerszą publicznością.
Jej projekty charakteryzują się elegancją, prostotą i dbałością o szczegóły, zaspokajając potrzeby klientów modowych, jednocześnie stawiając na pierwszym miejscu funkcjonalność i wygodę. Jej zróżnicowany zestaw umiejętności w połączeniu z wyjątkową perspektywą i oddaniem rzemiosłu sprawiają, że wyróżnia się w świecie sztuki i projektowania.

Agnieszka Podczaszy.webp
Agnieszka Podczaszy 3.webp
Katarzyna Popko 3.webp

KATARZYNA POPKO

 

PREZENTERKA RADIOWA POLSKIEGO RADIA

1030 AM -  CHICAGO

POCHODZENIE: CHEŁM, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 2006 ROKU

Katarzyna Popko jest prezenterką radiową. Prowadzi poranny program na falach Polskiego Radia 1030/1300 Chicago. Jest niepoprawną optymistką. Kocha życie i ludzi, którzy w nim się pojawili, a także tych, którzy się w nim pojawią. Każdy dzień uczy ją czegoś nowego, a każda osoba, którą spotyka na swojej drodze, jest inspiracją zarówno w jej życiu, jak i programie. Jest szczęśliwą mamą 10-letniej Zoe. W życiu woli dawać niż brać i raczej być niż mieć. Uwielbia wyzwania, pełnię życia  i stawienie mu czoła

z uśmiechem na twarzy.

Katarzyna Popko.webp
Katarzyna Popko 2.webp
Maria Siemionow.webp

MARIA SIEMIONOW

ŚWIATOWEJ SŁAWY MIKROCHIRURG I PIONIER TRANSPLANTÓW. W 2008 ROKU POPROWADZIŁA ZESPÓŁ OŚMIU CHIRURGÓW PRZEPROWADZAJĄCYCH W CLEVELAND CLINIC PIERWSZY NA ŚWIECIE NIEMAL CAŁKOWITY PRZESZCZEP TWARZY.

PROFESORKA ORTOPEDII I DYREKTORKA BADAŃ MIKROCHIRURGII NA UNIVERSITY OF ILLINOIS - CHICAGO

POCHODZENIE: KROTOSZYN, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1985 ROKU

Profesorka dr med. Maria Siemionow (urodzona w roku 1950 w Krotoszynie) ukończyła studia medyczne w Poznaniu w 1974 roku.

W 1985 roku uzyskała stopień doktora z mikrochirurgii, a siedem lat później - stopień habilitowanego doktora. Po emigracji do Stanów Zjednoczonych przebywała na stypendium naukowym w Christine Kleinert Institute w Louisville, Kentucky, gdzie specjalizowała się

w chirurgii ręki. Od 1995 roku jest dyrektorem Oddziału Chirurgii Plastycznej i Mikrochirurgii w College of Medicine w Cleveland, Ohio,

a od 2005 roku jest profesorem miejscowego oddziału chirurgicznego. Specjalizuje się w mikrochirurgii, chirurgii ręki, chirurgii nerwów obwodowych oraz transplantologii. Jest pionierem w opracowywaniu nowych technologii tolerancji w transplantologii

i terapiach komórkowych w celu regeneracji nerwów i mięśni.

W grudniu 2008 roku wykonała pierwszy udany przeszczep twarzy w Stanach Zjednoczonych w Cleveland. Podczas 22-godzinnej operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierownictwem przeszczepił twarz zmarłego dawcy kobiecie, która miała około 80% ran postrzałowych twarzy.

Jest autorką ponad czterystu publikacji naukowych, zredagowała trzy podręczniki na temat chirurgii plastycznej, dwie książki popularnonaukowe, ponad sto czterdzieści rozdziałów w książkach. Profesorka Siemionow została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych za wybitne osiągnięcia w badaniach klinicznych, Nagrodą Naukową im. Casimira Funka, Nagrodą Kongresu Polonii Amerykańskiej Heritage Award oraz Nagrodą Złotego Otisa.

Jest profesorką ortopedii i dyrektorką badań naukowych w dziedzinie mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago. Nadal współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, a dzięki jej wsparciu ponad dwudziestu polskich stażystów otrzymało stypendia i mogło uczyć się w klinice w Cleveland. W 2013 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego

w Poznaniu.

Maeia Siemionow.webp
Maria Siemionow 2_edited.jpg

GRAŻYNA SKOCZEŃ

 

PISARKA, FILANTROPKA, KOBIETA BIZNESU

POCHODZENIE: URODZONA W GDAŃSKU,  WYCHOWANA WE WROCŁAWIU, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1982 ROKU

Grazyna Skoczen 2.webp

Grażyna Skoczeń urodziła się w Gdańsku, wychowała we Wrocławiu, mieszka w Chicago. Jest kosmetologiem i od ponad 25 lat prowadzi własną klinikę kosmetyczną. Była także gospodarzem programu telewizyjnego „10 Years Younger”, który jest emitowany

w telewizji Chicago od ponad dwóch dekad. Od wielu lat jest konsultantką różnych rozgłośni radiowych. Jest także pisarką, która

w 1993 roku wydała poradnik kosmetyczny „10 lat młodszy”, a w 2020 roku zbiór opowiadań imigranckich „Ten zapach miał kolor niebieski”. Jej książka zostanie przetłumaczona na język hiszpański - promocję w Ameryce Południowej przewiduje się pod koniec 2023 roku. W maju 2023 roku Teatr Nasz - Chicago przygotował premierę happeningu teatralnego w Dwell Studio Chicago, zatytułowanego "Ten zapach miał kolor niebieski", opartego na wybranych tekstach z jej książki pod tym samym tytułem.
Grażyna jest także pomysłodawcą i organizatorem akcji charytatywnej „Serce dla Skolimowa”, której celem było zebranie środków na windę dla mieszkańców Domu Aktora w Skolimowie. Ten trzyletni projekt zakończył się spektakularnym sukcesem.

Grazyna Skoczen.webp
Grazyna Skoczen 3.webp

ELANTA SŁOWEK

KOBIETA BIZNESU, ARTYSTKA

„CZUJĘ SZCZEGÓLNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA BYCIE POLKĄ”

POCHODZENIE: CHICAGO, USA

DRUGIE POKOLENIE POLSKO-AMERYKAŃSKIE
 

Elanta Slowek 2.webp

Elanta Słowek jest specjalistką zajmującą się zawodowo marketingiem i projektowaniem reklam. Aktywne zaangażowanie

w chicagowską społeczność polską i artystyczną łączy, jako magister marketingu, z badaniami potrzeb konsumentów czy opracowywaniem treści popularyzujących firmy konopne, dla których pracuje. Współczesną kulturę polską i język poznawała w kraju swojej matki jako stypendystka Fulbrighta. Elanta jest w połowie Polką dzięki matce i właśnie ukończyła certyfikat Digital Content Management na Northwestern University, chcąc opowiadać, również cyfrowo, historie Polaków, zachowując język i kulturę polską dla przyszłych pokoleń. Dzięki swojemu zróżnicowanemu pochodzeniu i doświadczeniu Elanta chciałaby  przezwyciężać nieporozumienia kulturowe i integrować ludzi i ich tradycje poprzez marketing. Jej wcześniejsze zaangażowanie i zasługi dla lokalnej społeczności to między innymi Fulbright Toruń, Polska '20, polonistyka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz stypendium Kluze'22.

Elanta Slowek.webp
Elanta Slowek 3.webp

NICOLE TATAR

 

2022-2023 KRÓLOWA ZWIĄZKU PODHALAN

W PÓŁNOCNEJ AMERYCE

POCHODZENIE: CHICAGO, USA

DRUGIE POKOLENIE POLSKO-AMERYKAŃSKIE 

Nicole Tatar 2_edited.jpg

Królową Związku Podhalan w Ameryce Północnej na lata 2022/2023 została Nicole Tatar, idąca śladami swojej mamy, która pełniła tę samą funkcję 27 lat wcześniej. Pochodząca

z góralskiej rodziny Nicole jest bardzo związana z tradycją swojego regionu, z chęcią wspiera młodzież i pomaga starszym. Aktualna studentka  psychologii w Moraine Valley Community College, w przyszłości chciałaby zostać doradcą szkolnym.

Z grupą  taneczną Slebodni kontynuuje swoje zamiłowanie do tańca, z którym jest związana od trzeciego roku życia. 
Do obecnych obowiązków Nicoli, jako Królowej ZPPA,  należy reprezentowanie społeczności podhalańskiej na różnych imprezach i uroczystościach w całej Ameryce Północnej. Z tej roli wywiązuje się znakomicie dzięki przywiązaniu do tradycji

i chęci wywierania pozytywnego wpływu na życie innych.

Nicole Tatar.jpg

SYLWIA WILCZYNSKA

PROJEKTANTKA MODY I WŁAŚCICIELKA LINII ODZIEŻOWEJ SYLWIA DESIGNS

ZAPALONA ROWERZYSTKA

POCHODZENIE: AUGUSTÓW, POLSKA

IMIGRANTKA PIERWSZEGO POKOLENIA

W USA OD 1996 ROKU

Sylwia Wilczyńska.webp

Sylwia Wilczyńska, artystka, projektantka mody i właścicielka Sylwia Designs, studiowała rzeźbę i malarstwo, zanim zajęła się branżą modową, z którą związana jest od ponad 20 lat. Jej przygoda ze światem mody rozpoczęła się od nauki rzemiosła  projektowania

i krawiectwa. Z czasem dziecięce marzenia zaczęły nabierać kolorytu i znakomitych efektów żmudnej, choć fascynującej pracy.  Pomysłowość, skrupulatność, dbałość o szczegóły, wyczucie koloru i nietuzinkowy efekt końcowy  w postaci niebanalnego prostego lub bardziej wyszukanego ubioru - wszystko to pozwoliło jej otworzyć pierwsze studio. Wkrótce powstał butik w Lincoln Park w Chicago. Posypały się zamówienia z różnych wytwórni, zaproszenia na pokazy mody, do magazynów modowych czy programów telewizyjnych. 

Innowacyjność odzieży projektu Sylwii podkreśla osobowość każdej kobiety. Jej sezonowe kolekcje łączą ekstremalną elegancję ze świeżością i mają zdolność dojrzewania w czasie, pozwalając jej klientom "budowanie" ciekawej i odpowiednio dobranej garderoby. Znaczenie jakości, idealnego dopasowania i polegania na tradycyjnych umiejętnościach rzemieślniczych rezonuje z każdym elementem, dopracowanym do perfekcji oraz charakterystycznym wyglądem wysublimowanych sylwetek...

Sylwia Wilczyńska 2.webp
Sylwia Wilczyńska 3.webp
bottom of page