top of page

/ KULTURA  społeczeństwo / literatura

Lord Byron 1.jpg

Lord Byron / fot.: Everett Collection / Shutterstock

luty  2023 / 2 (6)

Seks miał w genach, skandal we krwi. Jego ojciec był w kazirodczym związku ze swoją siostrą, jego dziadek
i pradziadek ze strony matki popełnili samobójstwo, a w dzieciństwie molestowała go niania. Przez całe życie kulał ze względu na wadę rozwojową prawej stopy, więc, aby odwrócić od tego uwagę, obsesyjnie kontrolował swój wygląd i ciągle się głodził. Oto opowieść o Lordzie Byronie, jednym
z największym poetów epoki romantyzmu i największym rozpustniku swoich czasów.

Niezwykłe życie Lorda Byrona

OLGA STELIGA-DYKAS

  • George Byron był jednym z najsławniejszych celebrytów XIX-wiecznej Europy. Rozgłos zyskał dzięki swojej twórczości, jednak interesowano się nim także z powodu ekscentrycznego trybu życia

  • Jakby mało było plotek, sam Byron chętnie jeszcze je podsycał. Kiedy mówiono, że jest satanistą, do obiadu zaczął pić czerwone wino z… ludzkiej czaszki

  • Kochanki zmieniał niczym rękawiczki. Kiedy przy jakiejś kobiecie poczuł się dobrze, folgował sobie przy stole. Nieuchronnym zwiastunem rozpadu związku były z kolei głodówki

  • Liczba kobiet, które przewinęły się przez jego łóżko, musiałaby być wyrażona w setkach. Tylko podczas swojego pobytu we Włoszech miał ich około dwustu. Był tak uzależniony od seksu, że był w stanie wynająć dla siebie cały dom publiczny!

  • Ożenił się tylko raz i to dla pieniędzy. Żona odeszła, między innymi dlatego, że Byron zaczął namawiać ją na trójkąt      z jego kochanką, którą była… jego przyrodnia siostra

Lord Byron 2.jpg

Młody Byron / fot.: UNIVERSAL IMAGES GROUP/Universal History Archive / Bewphoto

George Gordon Byron tytuł 6. Lorda Byrona odziedziczył w 1798 roku, kiedy miał zaledwie dziesięć lat. Już wkrótce miał udowodnić, że jest Byronem z krwi i kości: skandale i seks miał w genach. Na temat sensacyjnego i gorszącego życia jego krewnych i przodków powstała nawet książka "The Fall of the House of Byron" autorstwa Emily Brandt.

Byron, syn jednego z największych rozpustników epoki

George był nieodrodnym synem swojego ojca. Chociaż Jack Byron początkowo prowadził zupełnie zwyczajny żywot: kształcił się w Westminster School, później został oficerem i walczył w amerykańskiej wojnie o niepodległość, to jednak do historii przeszedł już jako… Mad Jack, czyli Szalony Jack, jeden z największych hazardzistów i rozpustników epoki, którego ojciec wydziedziczył po tym, jak ten trafił do więzienia dla dłużników.

Jeszcze przed swoimi dwudziestymi pierwszymi urodzinami Jack uwiódł zamężną Amelię Osborne. Kobieta zostawiła dla niego męża, dwie córki i syna (najstarsze z jej dzieci miało wówczas zaledwie trzy lata, najmłodsze rok) i uciekła z Jackiem do Paryża. Ślub wzięli w 1779 r. w Londynie. Doczekali się razem trójki dzieci, z czego dwójka zmarła w dzieciństwie. Dorosłego wieku dożyła tylko Augusta, która będzie niezwykle istotna dla dalszej części tej opowieści.

Kiedy Amelia zmarła w 1784 r., Jack Byron znowu został bez grosza. Wcześniej szczególnie chętnie korzystał z jej wysokich dochodów, wynoszących około czterech tysięcy funtów rocznie (w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza około 600 tysięcy funtów rocznie!). Ale Jack miał już obmyślony plan. Udał się do uzdrowiska w Bath, które uchodziło za nieformalny rynek matrymonialny Anglii. Tam poznał nieco otyłą, szkocką sierotę Katarzynę Gordon, dziedziczkę sporej fortuny, z którą ożenił się zaledwie rok po śmierci swojej pierwszej żony. Szalonemu Jackowi wystarczyło zaledwie osiemnaście miesięcy, by jego długi całkowicie pochłonęły jej pieniądze. Wkrótce musieli zacząć wyprzedawać rodzinny majątek Katarzyny, żyjąc w ciągłym strachu, że w każdej chwili Jack może zostać aresztowany właśnie za długi.

Lord Byron jako dziecko  / fot,: Bewphoto

Raz całus, raz kopniak, czyli trudne relacje z ojcem

22 stycznia 1788 roku w wynajętym mieszkaniu na londyńskiej Holles Street urodził się ich jedyny syn George Gordon Byron, późniejszy

6. Lord Byron. Szalony Jack nie był wybitnym ojcem dla żadnego ze swoich dzieci. Wystarczy wspomnieć, że jego córkę Augustę po śmierci jego pierwszej żony, wychowywała babcia Mary Darcy, hrabina Holderness, a kiedy ta zmarła, dziewczynka tułała się po domach bliższych i dalszych krewnych.

Jeśli chodzi o George'a, Jack raz go rozpieszczał, a raz dręczył, raz całował, a raz kopał. Należy dodać, że chłopczyk nie miał z ojcem za wiele do czynienia. Kiedy całą rodziną udali się do Aberdeen, mały George miał wówczas tylko kilka miesięcy. Niedługo później Szalony Jack uciekł do Francji, aby zamieszkać ze swoją starszą o osiem lat siostrą Frances Leigh. Łączyły go z nią nie tylko więzy krwi, ale również płomienny romans, na którego temat najwięcej można wyczytać z jego prywatnej korespondencji. Chociaż z jednej strony przechwalał się przed nią swoimi podbojami miłosnymi, z drugiej wyrażał swój gniew, że są spokrewnieni. Wychwalał jej urodę, jednocześnie bez oporu pisząc jej, że kiedy kocha się z inną kobietą, myśli tylko o niej. Wkrótce okaże się, że niedaleko pada jabłko od jabłoni, a 6. Lord Byron pójdzie w ślady swojego ojca.

Po opuszczeniu Aberdeen, Szalony Jack spotkał się z synem jeszcze jeden jedyny raz. Do Szkocji przygnała go jednak nie tęsknota za dzieckiem, ale… pieniędzmi, które podczas wizyty próbował pożyczyć od swojej żony. Ostatecznie Jack zmarł w skrajnej nędzy w 1791 roku

w wieku 35 lat we Francji. Tym samym tytuł 6. Lorda Byrona, który miał przypaść mu w udziale po śmierci wuja, przeszedł na jego syna.

Jaki ojciec, taki syn

Chociaż ojciec w życiu George'a był obecny tylko przez moment, stał się jego przekleństwem. Za każdym razem, gdy chłopiec źle się zachowywał, matka, karcąc go, porównywała go do niego, mówiąc, że jest tak samo zły. Trzeba przyznać, że krew Szalonego Jacka dała o sobie znać. Byron, podobnie jak jego ojciec, zapałał miłością do swojej siostry, a właściwie siostry przyrodniej, Augusty – córki Jacka i jego pierwszej żony, Amelii Osborne.

Historia zatoczyła koło. Augusta była już mężatką, a jej mężem był jej kuzyn George Leigh, z którym miała trójkę dzieci. Jakby tego było mało, George Leight był synem Frances Byron, tej samej, z którą ojciec Augusty i George'a Byrona miał romans! Najprościej można rozpisać to tak: John Byron miał kilkoro dzieci, m.in. Frances i Szalonego Jacka, których połączył kazirodczy związek. Synem Frances był George Leight, który ożenił się z Augustą Byron, córką Szalonego Jacka. Kochankiem Augusty był z kolei jej przyrodni brat, George Byron, również syn Jacka. Skomplikowane? Jak cała rodzina Byronów!

Wróćmy jednak do Augusty i jej męża. Kiedy na świat przyszła ich czwarta pociecha, jej ojcem chrzestnym został Byron. Najprawdopodobniej był również jej biologicznym ojcem, do czego poniekąd przyznał się swojej kochance Caroline Lamb, pisząc, że "dziecko nie jest małpą, a jeśli by nią było, to byłaby moja wina", tym samym odwołując się do wad genetycznych, jakie ewentualnie mogłoby mieć potomstwo zrodzone z rodzeństwa.

Kulawy bachor ze zdeformowaną stopą

Dzieciństwo Byrona przebiegało w sposób chaotyczny i nie należało do łatwych. Kiedy miał dziewięć lat, jego opiekunka May Gray, molestowała i biła go, co mogło odbić się w przyszłości w jego sposobie postrzegania kobiet. Jedna z jego kochanek stwierdziła, że Byron uważał, że każda ma w sobie coś z tyrana.

Również jego matka nie miała do niego za wiele serca. Nieraz otwarcie nim gardząc, nazywała go kulawym bachorem, ponieważ urodził się ze zdeformowaną prawą stopą. Niektórzy historycy określili ją jako schizofreniczkę i alkoholiczkę. Część jej zachowań i wybuchów frustracji mogła jednak wynikać z tego, że jej mąż pozbawił ją majątku i pozostawił z dzieckiem w całkowitym ubóstwie. To wszystko z kolei mogło wpłynąć na przyszłą potrzebę George'a ciągłego poszukiwania atencji i miłości wyrażanej przez liczne związki zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Biografka poety, Benita Eisler, uważała, że jednocześnie od środka trawił go strach przed bliskim związkiem i pełnym zaangażowaniem się w uczucie do jednej osoby, ponieważ w pamięci miał matkę, która raz wpadała w gwałtowną wściekłość, a innym razem przytulała go, prawie go dusząc.

Kiedy George miał 10 lat, zmarł brat jego dziadka, 6. Baron Rochdale, po którym odziedziczył fortunę wynoszącą 60 tysięcy funtów (w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza około 9 milionów funtów!) oraz popadające w ruinę posiadłość Newstead Abbey. Te pieniądze bardzo się przydały. Przede wszystkim Katarzyna Gordon postanowiła, że poświęci wszystkie

Lord Byron / fot.: Everett Collection / Shutterstock

środki, by wyprostować stopę syna. Była na tyle zdesperowana, że pozwoliła, by na siłę mu ją wsadzono, a następnie wkręcono

w specjalną, drewnianą maszynę, którą chłopiec musiał nosić przez całą dobę! Mimo wszystko do końca życia Byron kulał.

W tamtych czasach nie istniało remedium na jego niepełnosprawność, a jedyne, co mógł zrobić, by odwrócić uwagę od stopy, to kontrolować swój wygląd, co zresztą stało się jego prawdziwą obsesją.

Kiedy był kochany, tył. Gdy chciał zakończyć związek, zaczynał się głodzić

Jako 15-latek był grubawym chłopcem z zaczesanymi na twarz włosami. Aby to zmienić, zaczął się głodzić. Wkrótce stał się chudym młodzieńcem o bladej, pociągłej twarzy, z której wyglądały wielkie, wygłodzone oczy. George wierzył, że taki wygląd najbardziej pociąga kobiety, a co za tym idzie, do końca życia cierpiał na zaburzenia odżywiania. Jednego dnia się głodził, a innego nie panował nad napadami wilczego głodu. Jego waga ciągle się wahała. Najprawdopodobniej cierpiał nie tylko na anoreksję, ale również bulimię.

Sypialnia Lorda Byrona, Newstead Abbey Nottinghamshire / fot.: HERITAGEIMAGES/NEMPR Picture the Past / Bewphoto

Kiedy Byron miał 17 lat, znowu przytył i musiał przejść na dietę. Ważył prawie 92 kg przy niecałych 168 cm wzrostu. Lekarz zalecił mu długie, codzienne spacery, kąpiel trzy razy w tygodniu i umiar w jedzeniu i piciu. Młody George, zamiast przestrzegać zaleceń, wpadł

w prawdziwą obsesję odchudzania. Jadł jeden posiłek dziennie, całkowicie zrezygnował z alkoholu, zażywał środki przeczyszczające, brał gorące kąpiele, a do tego biegał i grał w krykieta ubrany w siedem warstw ubrań, niemiłosiernie się pocąc. W zaledwie pięć miesięcy zrzucił 25 kg i topił się we własnych ubraniach. Kiedy w 1806 r. po półrocznej przerwie powrócił do Trinity College

w Cambridge, jego przyjaciele ledwie go poznali. Nawet chórzysta miał problem, by zobaczyć w nim swojego kochanka.

Wkrótce Byron wpadł w pewien schemat. Jedzenie ściśle wiązało się z jego życiem miłosnym. Kiedy znalazł kobietę, która go pokochała i zaczynała mu matkować, przestawał się głodzić i przybierał na wadze. W pewnym momencie w panice, bojąc się, że przytyje, wracał do starych nawyków.

Caroline Lamb – szalona kochanka, gotowa na wszystko

W ciągu następnych lat, szczególnie w latach 1809 - 1811  Byron sporo podróżował. Tylko w 1809 roku odwiedził tereny dzisiejszej Portugalii, Hiszpanii, Albanii, a szczególnie dużo czasu spędził w Grecji, która zawładnęła jego sercem. W kolejnym roku był w Turcji

i znów w Grecji, a w 1811 roku przez Maltę powrócił do Anglii.

Rok później nawiązał kilkumiesięczny romans z 26-letnią Caroline Lamb, która już od siedmiu lat była żoną Williama Lamba, przyszłego premiera Wielkiej Brytanii. Kobieta dobrze znała plotki na temat Byrona i wiedziała, że niejednokrotnie łączono go

z mężczyznami. Dlatego postanowiła go uwieść, przebierając się za… mężczyznę! Byron nie byłby sobą, gdyby jej nie uległ, jednak angażując się w romanse z mężatkami, liczył, że jego kochanki będą dyskretne. Tymczasem Caroline chciała żyć z nim otwarcie. Uwielbiała seks, a siebie samą porównywała do dzikiej tygrysicy. Tymczasem Byron skarżył się, że od czasu wojny trojańskiej żaden mężczyzna nie został w taki sposób zdeprawowany przez kobietą jak on. No cóż. Trafił swój na swego.

Caroline Lamb / fot.: GRANGER COLLECTION / Bewphoto

Żona Byrona — Anna Isabella Byron (1792-1860) / fot.: GRANGER COLLECTION / Bewphoto

Mimo udanego seksu, Byron nie umiał być jej wierny, zresztą jak żadnej innej kobiecie, dlatego korespondencyjnie zakończył ten związek. Po tym romansie Caroline nie podźwignęła się już do końca życia. Jej stan psychiczny był na tyle zły, że jej mąż wywiózł ją na jakiś czas do Irlandii, by tam zapomniała o kochanku. To jednak nie miało się prawa udać, ponieważ przez cały czas rozłąki pisali do siebie listy.

Kiedy znalazła się znów w Londynie, miała nadzieję, że Byron do niej wróci. Ten jednak nie chciał mieć z nią już nic wspólnego, co wyraźnie pokazał podczas balu, gdy odmówił jej tańca. Upokorzona Caroline rozbiła kieliszek i próbowała podciąć sobie żyły. Kiedy ta publiczna próba samobójcza nie wywarła na byłym kochanku większego wrażenia, zaczęła wysyłać mu mrożące krew w żyłach "prezenty", m.in. pukiel zakrwawionych włosów łonowych! Kobieta nie dawała mu spokoju i nie chciała odpuścić. Włamała się nawet do jego pokoju ubrana w strój gońca. Z czasem jej uczuć zaczął się bać sam Byron. Ta miłość była dla niego tak przytłaczająca, że… postanowił się ożenić. Byle szybko, z byle kim.

Największy Casanova Europy bierze ślub!

Ironią jest fakt, że Byron poznał swoją przyszłą żonę, Annę Isabellę (zwaną Annabellą) Milbanke w marcu 1812 r. na balu zorganizowanym przez… Caroline, która zresztą była jej kuzynką. Dla Annabelle był to już trzeci sezon. Wprawdzie podczas pierwszych dwóch otrzymała kilka propozycji małżeństwa, jednak wszystkie odrzuciła. Kiedy poznała Byrona, wpadła jak śliwka w kompot. Wkrótce zaczęli prowadzić ożywioną korespondencję. Niedługo później również poeta ujawnił swoje zamiary i próbował przekonać ją do małżeństwa. Tak jak jego ojciec posag małżeński postrzegał jako remedium na jego wciąż kulejące finanse. Miał mnóstwo powodów, by do ślubu doszło jak najszybciej. Po pierwsze, Annabella była dziedziczką wielkiej fortuny. Po drugie, jak już wyżej wspomniano, chciał się uwolnić od Caroline. Po trzecie, małżeństwo miało być idealną przykrywką do kontynuowania związku ze swoją przyrodnią siostrą.

Gdy oświadczył się Annabelli po raz pierwszy w październiku 1812 r., odrzuciła go. Jednak, gdy po raz drugi poprosił ją o rękę we wrześniu 1814 r., tym razem został przyjęty. Para pobrała się w styczniu 1815 r. i zamieszkała w Londynie przy Piccadilly Terrace pod nr 13. Annabella szybko zaszła w ciążę i w grudniu tego samego roku urodziła córkę Adę. Jednak nim dziewczynka przyszła na świat, małżeństwo jej rodziców było już jedną, wielką ruiną. Annabella kompletnie nie wiedziała, jak okiełznać swojego dzikiego męża, chociaż trzeba przyznać, że początkowo wierzyła, że uda się jej go zmienić. W dodatku szybko odkryła, że w ich małżeństwie jest jeszcze jedna kobieta – przyrodnia siostra męża, Augusta. George zresztą tego nigdy nie ukrywał.

Augusta była u nich częstym gościem, a sam Byron często odsyłał żonę, by już poszła spać, mówiąc, że będą się bez niej świetnie bawić. Innym razem, leżąc na kanapie, kazał kochance i żonie, by naprzemiennie go całowały. Niektórzy biografowie Byrona uważają, że Annabella miała obsesję na punkcie Augusty i w rzeczywistości miała ona charakter seksualny, czemu winien był sam Byron, który próbował nakłonić ją do trójkąta z nim i jego przyrodnią siostrą!

Rodzice Annabelli byli zdruzgotani, gdy widzieli, jak zięć traktuje ich córkę. Ta jednak początkowo nie chciała go zostawić, ponieważ obawiała się, że porwie Adę i odda ją na wychowanie swojej przyrodniej siostrze. Ostatecznie jednak wróciła do swoich rodziców, zabierając ze sobą córeczkę. Byron nigdy więcej ich już nie zobaczył. Annabella, chcąc rozstać się z mężem, postanowiła udowodnić, że jest psychicznie chory. Wszystkie grzechy i grzeszki poety powychodziły na światło dziennie, w czym niemały udział miała również Caroline, której zraniona duma pałała chęcią zemsty.

George Byron na wygnaniu, kolejny romans i kolejne dziecko

W kwietniu 1816 r. George, 6. Lord Byron zgodził się na separację i ostatecznie opuścił Anglię. Nie robił tego z własnej nieprzymuszonej woli, ale z powodu wielu podejrzeń i oskarżeń, jakie na nim ciążyły. Lista była dosyć długa. Na samym szczycie znajdował się grzech cudzołóstwa, sodomia (którą wówczas karano śmiercią) czy kazirodztwo z przyrodnią siostrą. Cóż, nie było wyboru. Trzeba było się udać na Stary Kontynent, a dokładnie do Szwajcarii, by zaznać trochę spokoju i wrócić do starych rozrywek. Kiedy tylko dotarł na miejsce, jak donosił towarzysz jego podróży, jak grom z jasnego nieba rzucił się na pokojówkę.

W Szwajcarii Byron poznał pisarzy Percy'ego Shelley'a i Mary Shelley, późniejszą autorkę "Frankensteina". Tam ponownie zaczął się głodzić, co nie uszło uwadze Mary, która napisała, że na śniadanie zjadał kromkę chleba, którą popijał herbatą, a na obiad tylko

warzywa, popijane dwiema butelkami wody. Głód tłumił cygarami i żuciem tabaki.

Lord Byron 8.jpg

Claire Clairmont (1798-1879)  / fot.: GRANGER COLLECTION / Bewphoto

Lord Byron 9.jpg

Teresa Guiccioli (1801-1873)  / fot.: GRANGER COLLECTION / Bewphoto

W Szwajcarii rozpoczął kolejny romans, tym razem z przyrodnią siostrą Mary, Claire Clairmont. Kobieta zaszła w ciążę i w 1817 r. urodziła dziewczynkę Albę, później przemianowaną przez ojca na Allegrę. Początkowo dziecko wychowywało się przy matce, która kątem mieszkała z Shelley'ami. Jednak Mary chciała uwolnić się zarówno od siostry, jak i siostrzenicy, dlatego zachęcała Claire, by oddała córkę pod opiekę ojcu, mówiąc, że z nim będzie mieć większe szanse na lepsze życie.

Byron obiecał, że osobiście zajmie się we Włoszech półtoraroczną dziewczynką, jednak szybko znudziła mu się rola ojca, więc umieścił ją najpierw u kilku rodzin zastępczych, spośród których w żadnej nie zagrzała miejsca na dłużej, a później w klasztorze kapucynów w Bagnacavallo, gdzie ta zmarła w wieku pięciu lat na tyfus albo malarię. W ciągu trzynastu miesięcy, jakie tam spędziła, ojciec nigdy jej nie odwiedził.

Aby zaspokoić swoje potrzeby, wynajmował dla siebie cały dom publiczny

Tymczasem Byron osiadł w Wenecji. Jak sam przyznał, będąc we Włoszech, spał z co najmniej dwustoma kobietami! Już w tamtych czasach funkcjonowały tam lokale, w których w maskach, całkowicie anonimowo można było uprawiać seks. Poeta w ciągu pięcioletniego pobytu w Italii wydał na prostytutki około 2500 funtów (w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza około 375 tysięcy funtów!). Jego libido było na tyle duże, że swoim przyjaciołom przechwalał się, że potrafił wynająć dla siebie cały dom publiczny.

Należy przyznać, że Byron nie był wybredny. Jeśli kobieta mu się podobała, zabierał ją do łóżka, a jej status społeczny nie miał znaczenia. Będąc w Wenecji, nawiązał romans m.in. z żoną piekarza. Kobieta jednak była dosyć zaborcza i kiedy próbował zakończyć relację, o mały włos nie został przez nią trafiony nożem. Potem zrozpaczona kobieta rzuciła się do Canale Grande, jednak życie uratowali jej gondolierzy. Podobnie jak w przypadku próby samobójczej Caroline, Byrona obeszło to tyle, co nic.

Będąc w Wenecji, nawiązał również kolejny romans, tym razem z Marianną Segati, żoną swojego gospodarza. Jak pisał do Augusty: była idealna, bo go… nie dręczyła. Byron znów poczuł się bezpiecznie, więc zaczął się objadać, a jeden posiłek potrafił się składać z osiemnastu dań.

Romans pod nosem męża kochanki

W 1818 r. Byron opuścił Wenecję i udał się do Rawenny, gdzie w styczniu, zaledwie trzy dni po jej ślubie poznał 19-letnią Teresę, hrabinę Guiccioli. Dziewczyna początkowo nie chciała mu ulec, ale nie trwało to zbyt długo. Byron był młody i przystojny, a jej mąż dobiegał już pięćdziesiątki. Ponoć sama wysłała mu pęk swoich włosów łonowych, co miało wskazywać, że jest gotowa na romans. Wkrótce ich związek stał na tyle poważny, że Byronowi udało się zamieszkać… w jej pałacu! Poetę szczególnie podniecało to, że uprawia seks pod nosem samego hrabiego i zawsze istnieje ryzyko, że ktoś ich przyłapie. I faktycznie, w niedwuznacznej sytuacji nakrył ich sam mąż Teresy. Zażądał, by natychmiast zakończyli ten związek, jednak kobieta nie chciała się zgodzić. Wręcz przeciwnie – wolała unieważnić swoje małżeństwo (do czego w końcu doszło w 1821 r.) i być z Byronem!

Związek z Teresą trwał pięć lat. Początkowo czuł się z nią na tyle bezpiecznie, że zaczął sporo jeść i znowu przytył. Jednak zanim jego kochanka formalne rozstała się z mężem, Byron był nią już zmęczony. Przestał jeść i zaczął przyjmować środki przeczyszczające. Miał obsesję i ciągle mierzył się w talii i w nadgarstku, zapewniając sam siebie, że nie przybrał na wadze. Każdego dnia było z nim coraz gorzej. Kiedy w 1822 r. jego przyjaciel Percy Shelley utopił się w zatoce La Spezi, gdy przewróciła się jego żaglówka, Byron był zrozpaczony. Uczestniczył w jego kremacji na plaży, a potem sam rzucił się do morza i przepłynął prawie pięć kilometrów. Od tego dnia ciągle się głodził, ciągle pytając Teresy, czy schudł. W końcu zostawił ją i znów zaczął jeść.

Mimo wszystko Teresa kochała Byrona do końca swoich dni. W 1864 r. zamieszkała we Francji, skąd często podróżowała do Wielkiej Brytanii, gdzie odwiedzała grób kochanka oraz miejsca, z którymi szczególnie był związany. Oprócz tego opisała jego ich wspólne życie, jednak z dwóch książek, które powstały, do naszych czasów przetrwała tylko jedna.

Walka za Grecję i pogrzeb w cieniu skandalu

W 1823 r. w wieku 35 lat Byron wyruszył z Genui do Kefalonii, aby dołączyć do greckich walk niepodległościowych przeciwko Imperium Osmańskiemu. Grecję darzył szczególnym uczuciem, które zrodziło się podczas jego licznych podróży. Jego uczucia były na tyle szczere, że z własnej kieszeni wyłożył 4000 funtów, które przeznaczył na wyposażenie greckiej marynarki wojennej. Co więcej, sam dowodził jedną z jednostek.

Tam otoczony mężczyznami, jadł i pił z wielkim apetytem, nie przejmując się sylwetką. Mimo wszystko jego organizm był osłabiony ciągłymi głodówkami, które co jakiś czas sobie fundował. Wkrótce podupadł na zdrowiu i zachorował. Leczono go, upuszczając mu krew, jednak to tylko go osłabiło. Dodatkowo nabawił się malarii, z którą jego osłabiony organizm nie był w stanie sobie poradzić.

George Gordon Byron zmarł 19 kwietnia 1824 r. w Missolungi. W Grecji uznano go za bohatera narodowego i autentycznie opłakiwano. Jego zwłoki przewieziono do Anglii i tam wystawiono na widok publiczny. Początkowo chciano pochować go w Opactwie Westminsterskim, jednak ostatecznie, ze względu na jego skandaliczny żywot, zrezygnowano z tego pomysłu. Później zaczęto zastanawiać się nad katedrą św. Pawła, jednak w końcu Byron spoczął nieopodal swojej posiadłości, na cmentarzu kościoła św. Marii Magdaleny w Hucknall, tradycyjnym miejscu pochówków rodziny Byronów. Wielu arystokratów miało problem, czy uczestniczyć w pogrzebie skandalisty. Z jednej strony chcieli wziąć udział w ostatnim pożegnaniu celebryty swoich czasów, z drugiej – to nie wypadało. Część z nich próbowała stanąć w rozkroku i… wysłała na pogrzeb poety pustą karocę.

Źródła:

Brand E., Adultery, elopement and incest: the scandalous sex lives of the 18th–century Byrons, dostęp: 02.08.2022

Beecher Stowe H., The True Story of Lady Byron's Life, dostęp: 02.08.2022

Castelow E., Lord Byron, dostęp: 02.08.2022

Flannagan S., The crazy true story of Lord Byron, dostęp: 02.08.2022

Maxtone Graham Y., Mad, bad and an utter brute husband: The story of a young heiress's short–lived marriage to Lord Byron, dostęp: 02.08.2022

McCarthy F., In bed with Byron, dostęp: 02.08.2022

Peattie A., He had so many conquests he owned his own brothel. But now a startling new book reveals the secret appetite that drove Byron even more than his addiction to sex, dostęp: 02.08.2022

Rendon J., McKenna Schmidt S., Sekretne życie pisarzy, Warszawa 2015

bottom of page