top of page

miesięcznik społeczno-kulturalny

original3.jpeg

dodatek  wrzesień 2022 / 1 (1)

NORI
nasze drzewa.JPG

Początek Nowego Roku ma dla wielu z nas znaczenie symboliczne.

Oto zostawiamy za sobą przeszłość, często pełną pomyłek czy  rozczarowań i zaczynamy wszystko od początku. W tym roku będziemy ćwiczyć, stracimy zbędne kilogramy, będziemy się zdrowiej odżywiać, wrócimy do szkoły, zadbamy o nasze zdrowie psychiczne.

Statystyki mówią, że 40 procent z nas

w nastroju do introspekcji spowodowanej świadomością upływającego czasu z zapałem podejmuje tak zwane "noworoczne postanowienia". Ale te same statystyki natychmiast rozczarowują - oto 25 procent entuzjastów radykalnych życiowych zmian odpada już w styczniu. Luty i marzec zabierają następne 30 procent.

W połowie lata już tylko nieliczni pamiętają

o tym, co postanawiali w styczniu.

Ale przecież za pół roku będzie następny Nowy Rok i po raz kolejny będziemy mogli zacząć żyć piękniej, zdrowiej I mądrzej...

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że jednym z dość powszechnych noworocznych postanowień jest obietnica czytania większej ilości książek, choć w hierarchii popularności plasuje się dosyć nisko - gdzieś w okolicy

"rzucenia palenia papierosów".

Dla tych, którzy taką właśnie obietnicę lekkomyślnie podjęli mamy kilka ciekawych propozycji w naszym piśmie.

Zakończenie Roku Romantyzmu, która to epoka, zdaniem wielu historyków kultury, 

ukształtowała naszą wrażliwość

i naszą koncepcję patriotyzmu.

Setna rocznica urodzin Wislawy Szymborskiej (dlatego też rok 2023 Senat ogłosił rokiem Wisławy Szymborskiej); nikomu nie trzeba chyba podpowiadać, że była wspaniałą poetką oraz że otrzymała Nagrodę Nobla.  A wnikliwy artykuł o psychologicznych konsekwencjach uzależnienia nastolatków od mediów społecznościowych powinien "otworzyć oczy" niejednemu z rodziców.

Wszystkim Czytelnikom życzymy dobrego 2023 roku i serdecznie zachęcamy do lektury, która będzie uzupełniana aktualnościami. 

redakcja

pakamera.info@gmail.com

wydarzenia grudniowo-stycz.
bal.jpg

Stowarzyszenie

Dziennikarzy Polskich w Ameryce 

ma zaszczyt zaprosić 

CAŁĄ POLONIĘ

na pierwszy

Bal Dziennikarza 

4 lutego 2023 roku, godz. 19.00

 

Allegra Banquets  5035 N. River Rd, Schiller Park

 

W trakcie balu wręczenie nagród dla dziennikarzy

i osób zasłużonych dla Polonii

 

Bawić nas będzie słynna

Rose Colella Orchestra z Los Angeles

 

Wśród atrakcji balu

dziennikarski kabarecik oraz pokaz mody

 

Na czerwonym dywanie goście balu spotkają dziennikarzy, celebrytów i artystów

 

Niepowtarzalna atmosfera, wykwintna kuchnia,

jedyne TAKIE wydarzenie towarzyskie w roku

 

Obowiązuje strój wieczorowy

 

Bilety (150 dol.): 773-983-6747  

 

Płatność via paypal: dziennikarzeusa@gmail.com lub czekiem wystawionym na SDPA

 

Przy zakupie całego stolika (10 osób) jeden bilet za darmo. Część dochodu z balu zostanie przeznaczona na fundusz stypendialny dla polonijnych studentów dziennikarstwa.

MCA.webp

MUZEUM SZTUKI WSPOŁCZESNEJ

CHICAGO

Forecast Form: Art in the Caribbean

Diaspora, 1990s-Today

od 19 listopada 2022 do 23 kwietnia 2023

Biorąc pod uwagę lata 90. jako tło kulturowe,  jest to pierwsza duża wystawa zbiorowa w Stanach Zjednoczonych, która przedstawia nowe podejście do sztuki współczesnej

w diasporze karaibskiej. Wysuwa na pierwszy plan formy, które ujawniają nowe sposoby myślenie o tożsamości

i miejscu. Wykorzystuje pojęcie pogody i jej stale zmieniające się formy jako metaforę do analizy praktyk artystycznych związanych z Karaibami.

Informacje:

https://visit.mcachicago.org/exhibitions/

olga-ziemska-sculpture-wooarts-02.jpg

Nowa wystawa w Morton Arboretum już wiosną tego roku. Jej autorką będzie artystka/rzeźbiarka pochodząca z Polski.

W Morton Arboretum wiosną zostanie otwarta kolejna duża wystawa rzeźb na jego terenie. Najnowsza z serii wielkoformatowych instalacji „Of the Earth” będzie zawierała prace polsko-amerykańskiej rzeźbiarki i artystki Olgi Ziemskiej.

Polka będzie pierwszą artystką – kobietą zaprezentowaną w ten sposób w arboretum Lisle.

Olga Ziemska stworzy rzeźby z gałęzi, pni drzew i innych naturalnych szczątków leśnych znalezionych w Morton.

W rzeczywistości ponad 90% materiałów użytych do budowy jedynej w swoim rodzaju wystawy będzie pochodzić

z arboretum, o czym opowiedział Preston Bautista, wiceprezes do spraw nauki i zaangażowania.

Produkcja dużych i odpornych na zmienne warunki atmosferyczne rzeźb rozpocznie się w marcu 2023, po zamknięciu obecnej wystawy „Human+Nature” autorstwa południowoafrykańskiego artysty Daniela Poppera. „Of the Earth” Olgi Ziemskiej zostanie otwarta 26 maja i potrwa do wiosny 2025 roku.

Prace Olgi Ziemskiej wystawione są obecnie we Franklin Park Conservatory w Columbus, Ohio, na wystawie (potrwa do 30 maja 2023roku) zatytułowanej  „SPOKE: The Visual Poetry

& Environmental Art of Artist Olga Ziemska."

Step Afrika! to energetyczna mieszanka perkusji i tańca. Zespół łączy amerykańskie style z tradycyjnym tańcem afrykańskim. Występował już od Broadwayu po Biały Dom, a teraz krajowa trasa koncertowa prowadzi ich do historycznego Auditorium Theatre. Pokaz w Chicago 14 stycznia.

Założona w 1994 roku przez C. Briana Williamsa, grupa Step Afrika! to pierwszy profesjonalny zespół oddany tradycji stepowania. Obecnie jest jednym z dziesięciu najlepszych afroamerykańskich zespołów tanecznych w Stanach Zjednoczonych.

Step Afrika! łączy perkusyjne style taneczne praktykowane przez historycznie afroamerykańskie bractwa; tradycyjne tańce afrykańskie; oraz szereg form tańca współczesnego.

Ich występy to znacznie więcej niż pokazy taneczne; zawierają piosenki, opowiadają historie, mają dużą dawkę humoru i wciągają do zabawy publiczność.

Mieszanka techniki, zwinności i czystej energii sprawia, że każdy występ jest wyjątkowy i pozostawia publiczność

z bijącym sercem.

Step Afrika! każdego roku dociera do dziesiątek tysięcy Amerykanów, odwiedzając uczelnie i teatry oraz występując na całym świecie jako jedyny Ambasador Kultury Waszyngtonu.

Zespół zdobył nagrodę Mayor’s Arts Awards za wybitny wkład w edukację artystyczną, innowacyjność w sztuce, doskonałość w dyscyplinie artystycznej i był głównym bohaterem przyjęcia w Białym Domu z okazji Miesiąca Czarnej Historii Prezydenta Baracka Obamy.

Występ Step Afrika! odbędzie się 14 stycznia w Auditorium Theatre, 50 E. Ida B. Wells Drive.

Bilety: $37-$83 -   tutaj

GWIAZDY Piętnastej Gali Karnawałowej – sensacyjna grupa TRE VOCI - Voytek Soko Sokolnicki. Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, to trójka tenorów nowej generacji i nowego gatunku, nazwanego POP-OPERA. Trzy niepowtarzalne, zachwycające głosy, trzy indywidualności i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się unikalny, charyzmatyczny koktajl, którego siłą są porywające koncerty na żywo. Na nowo odkrywają dla publiczności piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej podają w klasycznym stylu. Dzięki wrażliwości artystów i niezwykłemu zgraniu ich głosów, evergreeny zyskują nowy blask i jakość.

TRE VOCI już od ponad pięciu lat wzbudzają zachwyt publiczności od Tajlandii, przez USA

i Kanadę, po największe sale koncertowe w Polsce. Przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje MUZYKA, zawarli w swoich koncertach potężną dawkę zachwycających interpretacji, radości i humoru. Spotkania na żywo z publicznością są dla nich wyzwaniem, do którego podchodzą

z entuzjazmem, wkładając w każdy koncert potrójną dawkę talentu i pozytywnej energii. Każdy Artysta inny, każdy ma swoją silną artystyczną osobowość, a kiedy stają obok siebie, dzieje się magia.

Program koncertu jest wyjątkowym połączeniem przebojów opery i musicalu, kina i muzyki rozrywkowej, ulubionych melodii włoskich, muzyki latynoskiej, a nawet rocka! Zgodnie z tradycją nie zabraknie karnawałowych przebojów Wiednia - pięknego walca i ognistego czardasza.

Wystąpią:

TRE VOCI/ POLSKA: tenorzy Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak, Miłosz Gałaj oraz Mirosława Sojka Topór Teatr Tańca WICI Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła

O koncertach TRE VOCI

„Ci młodzi śpiewacy, to jedno z najważniejszych odkryć świata operowego, wiedzą jak rozpalić publiczność, ich wizerunek sceniczny jest bardzo wyrazisty.” Beata Terczyńska, Nowiny 24

„To artyści nowej generacji, obdarzeni niezwykłymi głosami i ogromnym poczuciem humoru. Oczarowali publiczność zaskakującymi wykonaniami tak wielkich przebojów jak HALLELUJAH, BESAME MUCHO, czy choćby SHOW MUST GO ON.” Wiktor Pleczyński, PetroNews

„Tre Voci wiedzą, jak rozpalić publiczność. (…) Tego śmiechu było zresztą bardzo dużo podczas całego wydarzenia, bo panowie pozostawali w nieustannym kontakcie ze słuchaczami. Ewa Palińska, kultura.trojmiasto.pl

BILETY: https://www.etix.com/.../gala-karnawalowa-25leciatre-voci...

PaSO.jpg

Millenium Park
LODOWISKO
czynne
od 18 listopada 2022 do 5 marca 2023

wstęp bezpłatny
(lodowisko otwarte tylko w pogodne dni)

Od 20. lat Wspólnota Małżeństw Katolickich w Chicago organizuje karnawałowe bale charytatywne, z których dochód w całości przeznaczany jest na finansowanie wakacyjnych rekolekcji, prowadzonych przez Wspólnotę. 
Każdego roku wspomniane bale mają inną oprawę tematyczną, zachęcając gości do przygotowania odpowiedniego stroju
i wczucia się w szczególną atmosferę.  BLASK JAPONII to temat tegorocznej zabawy karnawałowej, owianej pewną dozą tajemniczości - dopiero na sali balowej uczestnicy imprezy dowiedzą się, czy będzie ona nawiązywała do tradycji japońskiej czy do klimatów modernistycznych.

japonia 4.jpg
japonia 3.jpg

Drobne podpowiedzi z ulicy japońskiej;  jak widać tradycja świetnie łączy się ze współczesnością...

Tegoroczny bal  w stylu japońskim odbędzie się 4 lutego 2023 roku w sali bankietowej Belvedere Events & Banquets w Elk Grove Village (1170 West Devon Ave., Elk Grove Village, IL. 60007) Wszelkie informacje oraz bilety: wmkchicago.org lub pod numerem telefonu  (708) 983-4158 (Pani Ewa).  Zapraszamy wszystkich, nie tylko członków Wspólnoty!

Kultowy brodwayowski musical The Lion King,  będzie grany w Chicago do 14 stycznia 2023 roku na scenie Cadillac Palace Theatre ! Żyrafy, ptaki, gazele – całe Serengeti ożywa na scenie wśród gorących i prawdziwie afrykańskich rytmów.

Zdobywca sześciu nagród Tony Awards®, w tym dla najlepszego musicalu, spektakl ma u swych podstaw jeden

z najbardziej kreatywnych zespołów na Broadwayu, a jego reżyserka Julie Taymor ożywia historię pełną nadziei

i przygód osadzoną na niesamowitym tle oszałamiających efektów wizualnych.

Król Lew to także niezwykła praca nagrodzonego Tony Award® choreografa Gartha Fagana oraz znane i popularne utwory, stworzone przez również nagrodzonych Tony Award® artystów, Eltona Johna i Tima Rice’a.

Spektakl trwa 2,5 godziny z jedną przerwą i jest zalecany dla dzieci powyżej 6 lat.

Więcej szczegółów na stronie Broadway in Chicago, (bilety - od 33 dolarów).

Chicagowski Departament Spraw Kulturalnych i Wydarzeń Specjalnych, Biblioteki Publiczne, a także Biuro Burmistrza i Fundacja Poezji z siedzibą w Chicago, ogłaszają nowy program Chicago Poet Laureate oraz konkurs na wybór pierwszego oficjalnego Poety dla miasta.

Wybrany poeta będzie pełnił dwuletnią kadencję i otrzyma grant w wysokości 50 000 dolarów „na zamówienie nowych wierszy i stworzenie publicznej serii programów, w tym programów dla młodzieży i studentów”.

Poeta Chicago będzie także ambasadorem literackich

i kreatywnych społeczności miasta.

Mieszkańcy Chicago są proszeni o zgłaszanie kandydatur na to stanowisko do 18 stycznia na stronie Internetowej Surveymonkey.com/r/chicagopoet. Nominowani mogą być poetami w tradycji pisanej lub mówionej, a wymagania kwalifikacyjne są wymienione na stronie Chicago.gov/PoetLaureate.

Po wstępnym procesie przeglądu kwalifikujący się kandydaci zostaną zaproszeni do formalnego złożenia wniosku, a celem ma być powołanie Laureata Poety do wiosny.

Poeci muszą mieć „co najmniej cztery opublikowane utwory i / lub występy” wraz z innymi wymaganiami. W kwietniu, który jest Narodowym Miesiącem Poezji, Laureat zaprezentuje prace w ramach corocznego Festiwalu Poezji Biblioteki Publicznej w Chicago.

Chicago zawsze było miastem pełnym utalentowanych

i znanych gawędziarzy i artystów, powiedziała Lori Lightfoot. Laureat Poeta, będzie służył i wzmacniał literackie i twórcze społeczności miasta.    (Chicago Tribune)

Nowa wystawa, która przenosi zwiedzających w czasie do starożytnego rzymskiego miasta Pompeje, ma zostać otwarta w Muzeum Nauki i Techniki w lutym 2023 r. Bilety można już kupować i najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem, bo wystawa na pewno przyciągnie tłumy.

„Pompeii: The Exhibition” otwiera się 23 lutego,

z przedsprzedażą biletów. Wystawa ma na celu przybliżenie odwiedzającym historycznego portu handlowego i centrum gospodarczego, które zostało zniszczone ponad 1900 lat temu w wyniku erupcji Wezuwiusza.

Od rzeźb z marmuru i brązu po biżuterię, zbroje i broń gladiatorów, odwiedzający będą zanurzeni w multimedialnym doświadczeniu, które symuluje życie w starożytnym mieście.

Wystawa obejmuje również holograficzny pokaz gladiatorów,

a także wycieczkę na Wezuwiusz, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć symulację 4D niszczycielskiej erupcji.

Ponadto ponad 150 artefaktów na całej wystawie przedstawia codzienne życie mieszkańców Pompejów, kronikę religii, pracy i rozrywki mieszkańców starożytnego miasta.

Wystawa jest zaplanowana do 4 września 2023 r. Ze względu na przewidywany popyt gorąco zaleca się wcześniejszą rezerwację.

Wstęp na wystawę nie jest wliczony w cenę biletu wstępu do muzeum i wymaga osobnego biletu wstępu na określony czas.

Frank Galati, legenda teatru Chicago, nagrodzony nagrodą Tony reżyser na Broadwayu, wieloletni nauczyciel na Northwestern University, członek zespołu teatrów Steppenwolf i Goodman  oraz pionier adaptacji powieści do sztuki scenicznej, zmarł w poniedziałek wieczorem w wieku 79 lat, o czym poinformował jego mąż Peter Amster.

Galati przeszedł na emeryturę  i wyjechał z Chicago na Florydę, ale prawie nie przerwał kariery, która dowodziła, że ​​był prawdopodobnie najbardziej wpływowym artystą teatralnym, jakiego Wietrzne Miasto kiedykolwiek widziało.

Był nominowany do Oscara (wspólnie z Lawrencem Kasdanem) za scenariusz do filmu „Przypadkowy turysta”

z 1989 roku. Jego adaptacja „Gron gniewu” Johna Steinbecka — z udziałem aktorów Gary’ego Sinise’a, Terry’ego Kinneya i wielu innych — powstała w Steppenwolf w 1988 roku i trafiła na Broadway.

Galati zdobył nagrodę Tony w 1990 roku.

Twórczość Franka Galati miała dwa główne nurty. Jednym

z nich był emocjonalny, optymistyczny i inkluzywny romantyzm. Drugim była dziwaczna, przekorna obsesja na punkcie formy; zaabsorbowanie to doprowadziło go do eksperymentowania z pisarzami takimi jak Gertrude Stein,

a nawet anonimowymi średniowiecznymi skrybami przez całe jego twórcze życie.

Frank Galati.webp

Ceny biletów:

  • dzieci 12+: $ 18 

  • dzieci 3-11 lat: $ 14 

  • członkowie: $ 9 

  • członkowie funduszu rocznego: bezpłatnie

Więcej informacji na temat wystawy, członkostwa i zakupu biletów  tutaj.

Czytaj także: Zapiski o Pompei

serrano.webp

Miasto Chicago zyskuje nowy wygląd dzięki muralom Pablo Serrano. W ubiegłym roku artysta wykonał cztery duże murale w Wietrznym Mieście.

Ostatnim jego dziełem jest mural na Su Familia Real Estate

w West Elsdon, zajmujący wszystkie ściany budynku. Właściciele Su Familia zamówili mural z okazji 25-lecia działalności.

Serrano mówi, że było to dla niego łatwe połączenie między biznesem związanym z nieruchomościami a szerszym przesłaniem o tożsamości Chicago.

Tytuł muralu to „Nadzieja: wspólna podróż ku przyszłości”. Dzieło zawiera kilka elementów, kluczowych dla pojęcia domu, jako miejsca dla rodziny, wśród społeczności i sąsiadów.

Dla Pablo Serrano „Sztuka jest odpowiedzią na życie”. Kiedy nie maluje, jest pedagogiem artystycznym i prowadzi karaoke.

Artysta wraca do historii Meksyku i porewolucyjnego muralizmu jako sposobu na rozwijanie tożsamości narodowej.

Serrano dorastał w Pilsen mającym bogatą historię sztuki publicznej autorów, którzy utorowali drogę do toczącej się dyskusji na temat meksykańsko-amerykańskiej tożsamości.

Muralizm jako sztuka publiczna w Chicago, ma - jego zdaniem - obowiązek i możliwość stworzenia tożsamości chicagowskiej.

Jego długa lista odnoszących ogromne sukcesy produkcji

z Chicago obejmuje „As I Lay Dying” z 1995 roku, „After the Quake” z 2005 roku, „The March” Doctorowa z 2012 roku, „The Herd” z 2015 roku, „Wizyta” Johna Kandera i Freda Ebba

w Goodman w 2001 roku.

Dobrze przyjętym ostatnim przedstawieniem Franka Galati, wyprodukowanym w Asolo Repertory Theatre w Sarasocie na Florydzie, był nowy musical „Knoxville”, napisany przez jego przyjaciół i długoletnich współpracowników, Lynn Ahrens i Stephena Flaherty’ego, twórców „Ragtime”.

W 2009 roku reżyserka Tina Landau trafnie obsadziła Galatiego w roli Prospera w „Burzy”, pierwszej produkcji Szekspira Steppenwolfa.

Galati był absolwentem a następnie nauczycielem na  Northwestern. Uczył między innymi reżyserów Daniela Fish, Erica Rosen, Mary Zimmerman i artystów z Lookingglass Theatre.

Galati urodził się w 1943 roku w Highland Park jako syn trenera psów wystawowych.

Ukończył Glenbrook High School w Northbrook w 1961 roku

i spędził rok w Western Illinois, po czym przeniósł się do Northwestern, gdzie studiował u pioniera teatru kameralnego Roberta Breena, a jego stopnie naukowe obejmowały stopień doktora.

Wstąpił na wydział uniwersytecki w 1972 roku. W roku 1985 został członkiem zespołu Steppenwolf Theatre, a w 1986 roku zastępcą reżysera w Goodman.    (Chicago Tribune)

Ksiegarnia Podróznika - cała reklama.jpg

Koniec historii kultowego Pickwick Theatre w Park Ridge, nadejdzie już w styczniu, po prawie stuleciu goszczenia kinomanów, zapowiedział jego współwłaściciel. Kultowy teatr w stylu art deco, który znajduje się w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym, został otwarty w latach dwudziestych XX wieku jako teatr wodewilowy

w Park Ridge. To historyczne miejsce było duszą miasteczka i lokalnej społeczności od 94 lat.

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Darmowe dni wstępu do Instytutu Sztuki w Chicago. Zobacz "Nocne Marki" Edwarda Hoppera

pickwick2.webp
artinstitute.webp

The Art Institute of Chicago oferuje wybrane dni bezpłatnego wstępu dla mieszkańców Illinois przez cały rok. W 2023 roku będą to dni powszednie: poniedziałki, czwartki i piątki w okresie od 9 stycznia do 24 marca 2023 roku.

Aby otrzymać bezpłatne bilety wstępu, mieszkańcy stanu Illinois muszą je wcześniej zarezerwować online.

Muzeum jest zawsze bezpłatne dla chicagowskich dzieci  poniżej 18 lat, posiadaczy kart Link i WIC, żołnierzy czynnej służby i nauczycieli stanu Illinois.

W muzeum można zobaczyć takie słynne dzieła jak "Sypialnia" i "Autoportet" Vincenta van Gogha, "Lilie wodne" Claude’a Moneta, "Czerwony fotel" Pabla Picassa, czy "Mao" Andy’ego Warhola.

Informacja i rezerwacja: 

https://nocache.staging.artic.edu/visit/free-admission

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Rodzina Vlahakis jest właścicielem teatru na 900 miejsc od 1967 roku. Stoi on w Park Ridge od 1928 roku po otwarciu jako wodewil i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1975 roku.

Obecnie, jak powiedział Vlahakis, plan jest taki, aby Pickwick pokazał swój ostatni film 15 stycznia. Myśli, że obrazem będzie „Przeminęło z wiatrem”.

Vlahakis planuje zachować własność budynku, który ma 24 innych najemców. Ale coraz trudniej jest zarobić na prowadzeniu teatru, co częściowo wynika z mniejszej liczby filmów wyświetlanych w kinach.

„Na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy (historycznie) 10 lub 11 filmów do wyboru. W tym roku - tylko pięć takich filmów, które można było pokazać w kinie”- mówi współwłaściciel.

Trend w kierunku kin sieciowych także nie pomógł.

„Kiedy otworzyłem firmę w 1981 roku, 50% kin było niezależnymi właścicielami kin, a następnie 50% stanowiły sieci. Dzisiaj to 95% sieci i 5% niezależnych kin”.

Prowadzenie niezależnego kina jest nadal możliwe, ale wymaga większej kreatywności i determinacji niż kiedyś.

Ojciec Vlahakisa kupił teatr w 1967 roku wraz z trzema innymi wspólnikami. Do 1972 roku jego ojciec był jedynym właścicielem. Dino zaczął pracować w Pickwick jako woźny

w wieku 13 lat i patrzył na lata jego historii.

Pickwick cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do programu telewizyjnego Chicago Fire a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadzi pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman.

Oprócz głównego kina w budynku Art Deco, cztery mniejsze kina Pickwicka również zostaną zamknięte, potwierdził współwłaściciel Dave Loomos.

Vlahakis uważa że kluczowym dla przetrwania „rodzinnego kina” przez tyle lat, było wsparcie ze strony mieszkańców Park Ridge i sąsiednich przedmieść.

15 stycznia 2023 roku podczas ostatniego seansu filmowego w historycznym Pickwick Theatre zaprezentowany zostanie film "Przeminęło z wiatrem".  (Chicago Tribune)

Leonardo 4.jpg

NOWOROCZNY OBIAD 

Z LEONARDO DA VINCI

koń by się uśmiał.jpg

Polonusy 2022

Polonusy2022.jpg

Po dwóch latach przerwy Wietrzne Radio Polski FM powraca do swojej tradycji przyznawania prestiżowych wyróżnień

w środowisku polonijnym w Chicago – POLONUSY 2022.

Można głosować na swojego faworyta, wśród osób nominowanych w pięciu kategoriach. Wybieramy Działacza, Biznesmena, Dziennikarza, Artystę i Sportowca ROKU 2022.

W każdej kategorii można oddać swój głos tylko na jedną kandydaturę.

Głosowanie potrwa do 31 stycznia, a uroczyste wręczenie POLONUSÓW nastąpi podczas 21. Gali Karnawałowej Wietrznego Radia Polski FM 18 lutego 2023.

W tym roku, nominowanymi artystami są:

  • Adeous (wokalista)

  • Natalia Kawalec (wokalistka)

  • Marcin Kowalik (Teatr Ad Hoc, Scena Polonia)

  • Kinga Modjeska (Teatr Scena Polonia)

  • Julitta Mroczkowska Brecher (Teatr Ad Hoc)

Wśród działaczy głosujemy na:

  • Barbara Bilszta (PASO)

  • Jerzy Fijał (Pomóż Że)

  • Lucyna Gawrylyuk (Szlachetna Paczka)

  • Krzysztof Placek (PAGC)

  • Daniel Pogorzelski (Komisarz Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago)

Nominowani do nagrody dziennikarze to:

  • Andrzej Baraniak (fotoreporter, Radio 1490 AM)

  • Sławomir Budzik (Radio 1080 AM)

  • Łukasz Dudka (Dziennik Związkowy)

  • Andrzej Wąsewicz (Radio Polski FM)

  • Jacek Zieliński (Radio 1030 AM)

Biznesmani, na których można głosować to:

  • Dariusz Godlewski (Financial Wealth Alliance)

  • Piotr Klich (Arrow Doors)

  • Marcin Kondek (Encore Gallery St. Charles)

  • Halina i Stanisław Urbaniak (Montrose Market Roselle)

  • Anna Vinnikov (Global Clinic)

Nominowani sportowcy to:

  • Stanisław Maciata (golf)

  • Agata Smetaniuk (karate)

  • Michał Szaflarski (piłka nożna)

  • Ryszard Tyrała (hokej na lodzie)

  • Michał Wolski (tenis stołowy)

Głosowanie: https://polskifm.com/polonusy/

read more.jpg

Czy warto

czytać?

Koń by się uśmiał

BIBLIOTEKA SATYRY

bottom of page